ΠΑΟΚ-Άρης 74-76: Με ανατροπάρα και μυθικό Τολιόπουλο! (highlights)

Με 17 πόντους του εκπληκτικού Βασίλη Τολιόπουλου στην 4η περίοδο ο Άρης έκανε μία απίθανη ανατροπή επί του ΠΑΟΚ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Δυο ομάδες με πλούσιο παρελθόν στον θεσμό του Κυπέλλου αναμετρήθηκαν στο Κλειστό Γυμναστήριο «Δύο Αοράκια» της Κρήτης με φόντο μια θέση στα ημιτελικά του Final 8 του Κυπέλλου.

Ο νικητής του classico της Θεσσαλονίκης, Άρης, κατάφερε δίκαια να κερδίσει με απίστευτη ανατροπή τον ΠΑΟΚ (74-76) και θα αναμετρηθεί στον ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση παίζοντας εξαιρετική άμυνα πάνω στα «ατού» Άρη, κάτι που οδήγησε την ομάδα του Καστρίτη σε αρκετά λάθη και έδωσε το πάνω χέρι στον τυπικά γηπεδούχο ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά.

Με συνέπεια στα αμυντικά τους καθήκοντα, αλλά κυρίως με καλές επιθετικές επιλογές που βασίστηκαν πάνω στο καλό διάβασμα και την υπομονή, ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με + 14 υπέρ του και σκορ 25-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο λίγα πράγματα άλλαξαν για τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε ακόμα πιο αποφασιστικά στην επίθεση και ο Άρης να προσπαθούσε να βρει λύσεις με το…σταγονόμετρο μέσα από την άμυνα του, με στόχο κυρίως να τρέξει transition  επιθέσεις και να απεγκλωβιστεί από το σετ παιχνίδι μισού γηπέδου που τον οδηγούσε η τακτική προσέγγιση του αντιπάλου του, κάτι που δεν ήταν εφικτό καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ συνεπής στην διαχείριση των επιθέσεων του.

Ο Άρης με τον Τολιόπουλο να περιορίζεται αρκετά από την πιεστική άμυνα του ΠΑΟΚ μέτρησε 9 λάθη, όλα επιζήμια, δηλαδή όλα έδωσαν πόντους στο ανοικτό γήπεδο στον ΠΑΟΚ λαι στέρησαν κατοχές από τον Άρη που εκτός από τα λάθη έκλεισε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης με το «φτωχό» ποσοστό του 12% στα μακρινά σουτ.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το διάλειμμα του ημιχρόνου με σκορ 43-29 και τον ΠΑΟΚ να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό της αναμέτρησης.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου 2 λεπτά ήταν αρκετά για να δούμε τον Άρη που έχουμε συνηθίσει να περνάει στην αντεπίθεση μειώνοντας την διαφορά από τους 14 στους 6 και προσπαθώντας μέσα από την επιθετική του άμυνα να γυρίσει το παιχνίδι. Παρόλα αυτά η έλλειψη λύσεων στην επίθεση και η εκνευριστική αστοχία στα σουτ 3 πόντων, δεν έκανε εφικτή την διατήρηση αυτής της διαφοράς καθώς ο ΠΑΟΚ πολύ γρήγορα βρήκε λύσεις να ανταπεξέλθει στην πίεση του Άρη. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 56-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, έγινε η ανατροπή που όλοι περιμέναμε. Ο Άρης με 13 κλεψίματα στο ματς και με έναν «μυθικό» Τολιόπουλο στο 4ο μέρος έκανε ακόμα ένα θαυμα για φέτος! Με τον Τολιόπουλο να γίνεται ο ήρωας του Άρη για ακόμα μία φορά φέτος με προσωπικές ενέργειες και μεγάλα σουτ (4/5 τρίποντα) σήκωσε την ομάδα στους ώμους του και της χάρισε το εισιτήριο για τον ημιτελικό απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Ο δικέφαλος του Βορρά είχε το προβάδισμα για σχεδόν όλο το ματς μέχρι την στιγμή που ο Βασίλης Τολιόπουλος το πήρε…προσωπικά και τελειώσε την αναμέτρηση με 24 πόντους (17 στην 4η περίοδο).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-11, 43-29, 57-46, 74-76

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 11 (3/4 βολές, 4/6 τρίποντα, 4 ασίστ), ΜακΝίς 4, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 10 (2/2 βολές, 4/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 6 (6/8 βολές, 0/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (5/6 βολές, 2/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μίχαλακ 13 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Άλστον 8 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 6 (3/4 δίποντα), Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 24 (3/4 βολές, 3/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα), Κατσίβελης 7 (3/4 δίποντα), Μπλούμπεργκς 6, Μποχωρίδης 2 (1/7 σουτ), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 3/8 βολές, 2/2 δίποντα), Χάρελ 11 (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπάνκστον 4

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 19/24 βολές, 23/45 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 38 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 15/25 βολές, 20/35 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 20 ριμπαουντ (17 αμυντικά – 3 επιθετιά), 15 ασίστ, 13 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 12 λάθη, 26 φάουλ