Ιαπωνία-Βενεζουέλα 86-77: Ανατροπή «σαμουράι» από το -15 και εισιτήρια για… Παρίσι! (Highlights)

Οκτώ λεπτά για το τέλος: Ιαπωνία-Βενεζουέλα 53-68. Τελικό σκορ: Ιαπωνία-Βενεζουέλα 86-77! Επιμέρους σκορ 33-9 και οι «σαμουράι» ετοιμάζουν πιθανότατα βαλίτσες για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Η Βενεζουέλα βρέθηκε μπροστά με 15 πόντους διαφορά (53-68) στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου και όλοι στην Οκινάουα πίστεψαν ότι οι Ιάπωνες δεν υπήρχε περίπτωση να επιστρέψουν. Όλοι, εκτός του Μακότο Χιετζίμα, ο οποίος σάλπισε την… αντεπίθεση και με 17 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, αντίστρεψε το μομέντουμ και ανέτρεψε όλα τα υπάρχοντα δεδομένα. Οι Ιάπωνες βρήκαν ρυθμό, έέτρεξαν επιμέρους σκορ 33-9 στα τελευταία 8 αγωνιστικά λεπτά και βλέπουν… Παρίσι.

Αν οι Ιάπωνες κερδίσουν το Σάββατο (02/09) το Πράσινο Ακρωτήρι θα πάνε σίγουρα Παρίσι, όντας η κορυφαία ομάδα της Ασίας. Αν ηττηθούν υπάρχουν αρκετά σενάρια αλλά και πάλι πιθανότατα θα βρίσκονται στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τέταρτη ήττα για την Βενεζουέλα σε ισάριθμα ματς στο τουρνουά, η οποία κρατούσε το ματς στα χέρια της με τους 20 πόντους του Γκάρλι Σόχο και τους 17 πόντους του Νέστορ Κολμενάρες, αλλά στα τελευταία οκτώ λεπτά, τα έκανε όλα λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-41, 53-62, 86-77