Φιλιππίνες-Ιταλία 83-90: Στους «16» η σκουάντρα ατζούρα» (highlights)

Η Ιταλία είχε πέντε παίκτες με δηιψήφιο αριθμό πόντων.

Η Ιταλία ολοκλήρωσε την αποστολή της με επιτυχία στην πρώτη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου κυπέλλου 2023, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους “16” και την νίκη κόντρα στις Φιλιππίνες (90-83), οι οποίες αποκλείστηλαν χωτρίς να σημειώσουν νίκη στον πρώτο όμιλο.

Η “σκουάντρα ατζούρα” ήταν καλύτερη και πιο παραγωγική στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, κέρδισε τα αντίστοιχα επιμέρους σκορ και “λαχτάρησε” στην 4η περίοδο και στα δυο τελευταία λεπτά, όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι τους 7 πόντους (81-88), εξαιτίας δυο συνεχόμενων λαθών στις ιταλικές επιθέσεις.

Ένα άστοχο σουτ 2 πόντων του Κλάρκσον και ένα άστοχο τρίποντο του Ραβένα, δεν έδωσαν την κατάλληλη συνέχεια στην αντεπίθεση των Φιλιππίνων και ενώ ο Παγιόλα με δυο εύστοχες βολές, διαμόρφωσε το 81-90 που ήταν διαφορά ασφαλείας στο τελευταίο λεπτό.

Ο Φοντέκιο ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και ενώ διψήφιοι σε πόντους, ήταν οι Μέλι, Ρίτσι Τόνουτ και Σπίσου. Η Ιταλία είχε 17/41 τρίποντα και σημείωσε 21 πόντους από δεύτερες επιθέσεις με τα 10 ριμπάουντ που κέρδισε στην άμυνα των αντιπάλων της.

Είκοσι τρείς πόντοι από τον Κλάρκσον που προσπάθησε για την ανατροπή, με μοναδικό συμπαραστάτη τον έτερο διψήφιο Ράμος.

Δεκάλεπτα: 23-20, 39-48, 60-73, 83-90