Γαλλία-Λετονία 86-88: τεράστια πρόκριση, πικρός αποκλεισμός (highlights)

Η Λετονία νίκησε με 88-86 την Γαλλία στην «Ιντονίζια Αρίνα» για την δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου και την απέκλεισε.

Ένας πικρός αποκλεισμός για τους τρικολόρ, εκ των φαβορί για μετάλλιο αλλά και μια τεράστια επιτυχία για την μαχητική Λετονία η οποία αν και βρέθηκε πίσω με 12 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου δεν τα παράτησε ποτέ.

Μπήκε δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο, πίεσε στην άμυνα κι άφησε την Γαλλία με μόλις 3 πόντους στα πέντε πρώτα λεπτά του.

Πέρασε μπροστά 86-87 με δύο βολές του Σμιτς στα 37,7’’ και με 88-86 με μια εύστοχη βολή του εξαιρετικού Ζάγκαρς.

Στην τελευταία επίθεση Φουρνιέ και Φρανσίσκο αστόχησαν με την Λετονία να πανηγυρίζει την πρόκριση.

Η Γαλλία είχε υψηλότατα ποσοστά σε όλο το ματς κι αυτό δίνει ακόμη μεγαλύτερη αξία στη νίκη της Λετονίας.

Για τους νικητές κορυφαίος ο Ζάγκαρς με 22π., ο Σμιτς με 20π. και Νταβις Μπέρτανς με 15.

Για την Γαλλία ο Φουρνιέ είχε 27 πόντους και ο Γιαμπουσέλε 18.