Λετονία – Σερβία 66-59: Έκανε την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο (hls)

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ανέβασε αισθητά την απόδοση της και πήρε μια σημαντική νίκη απέναντι στην Σερβία.

Η Λετονία υποδέχτηκε την Σερβία για το Group A με τους γηπεδούχους να επικρατούν με σκορ 66-59 και να μένουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 4-1.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς παρουσίασε καλή εικόνα μόνο για ένα ημίχρονο όπου είχε καλή λειτουργία και λύσεις στο επιθετικό κομμάτι κυρίως από τον Αβράμοβιτς κάτι που όμως δεν συνεχίστηκε στο επόμενο διάστημα με αποτέλεσμα τα δεδομένα του ματς να διαφοροποιηθούν αισθητά.

Η Λετονία ήταν πολύ άστοχη από την περιφέρεια στο πρώτο ημίχρονο κάτι που δεν έγινε όμως στο δεύτερο μέρος με τις επιλογές να αυξάνονται αρκετά και την άμυνα να κάνει την διαφορά σε κρίσιμα σημεία, ενδεικτικό είναι ότι οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν επτά πόντους σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κούρουκς με 13 πόντους ενώ οι Κάβαρς και Γκρατζιούλις πρόσθεσαν από 10 στην άλλη πλευρά ο Αβράμοβιτς είχε 16 πόντους και ο Μαρίνκοβιτς 12.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 12-19, 21-7, 20-21.