Μεγάλη Βρετανία-Ελλάδα 78-69: Δεν τα κατάφερε στο Νιουκάστλ (hls)

Ήττα για την Εθνική στην αρχή των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023-Η Αγγλία με Οκερεαφόρ πρώτο σκόρερ (19 π.) πήρε τη νίκη-Από το 1984 είχε να χάσει η Ελλάδα από τη Μεγάλη Βρετανία.

Με ήττα άρχισε η Ελλάδα τις υποχρεώσεις στην προκριματική φάση για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023. Η Μεγάλη Βρετανία με πρώτο σκόρερ τον Οκερεαφόρ που σημείωσε 19 πόντους με 4/4 τρίποντα, νίκησε την Ελλάδα με 78-69 στο Νιουκάστλ.

Κι όμως… Στην αρχή του β’ μέρους, η Ελλάδα πήρε προβάδισμα 15 πόντων. Εκεί φάνηκε ότι θα μπορούσε να είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι. Η Μεγάλη Βρετανία όμως έκανε την αντεπίθεσή της και από εκεί και μετά, κυριάρχησε στο παιχνίδι.

Η αποχώρηση του Γκίκα

Ηταν πλήγμα σε εκείνο το σημείο η αποχώρηση του Γκίκα που είχε τρία φάουλ. Ο Γκίκας σε εκείνο το σημείο ήταν “ζεστός” και είχε 14 πόντους. Η Αγγλία με Οκερεαφόρ, Φίλιπ, Νέλσον και Ολασένι να δίνουν λύσεις, είχε σταθερή απόδοση μέχρι το τέλος. Η Ελλάδα είχε πρώτο σκόρερ τον Αγραβάνη με 19 πόντους.

Ήταν το πρώτο παιχνίδι για την ανανεωμένη Εθνική. Ακολουθεί το παιχνίδι (28/11, 17:00) με τη Λευκορωσία στο “Nick Galis Hall”, στο “Αλεξάνδρειο Μέλαθρο”.

Ένα “μικρό” +6

Στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά που μπόρεσε να πάρει η Ελλάδα σε αυτό το διάστημα ήταν το +6, με 15-21, στο 7’, με τρίποντο του Γκίκα. Η Εθνική δεν μπόρεσε να κρατήσει ή να διευρύνει αυτό το προβάδισμα και μέχρι το τέλος της περιόδου πέτυχε μόνο δύο πόντους. Η Αγγλία με επιμέρους σκορ 8-2, ισοφάρισε με καλάθι του Οκερεαφόρ, στο 23-23 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Βελτίωσε την άμυνα

Η επίθεση της Εθνικής είχε καλό ρυθμό η άμυνα όμως ήθελε βελτίωση, με τους 23 πόντους που δέχτηκε στην πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ελλάδα βελτίωσε την άμυνά της και δέχτηκε μόνο 10 πόντους. Η Αγγλία βέβαια ήταν αυτή που άρχισε καλύτερα και με καλάθια από Χάμιλτον, Οκερεαφόρ και Κλαρκ ήταν στο +5 (29-24) λίγο πριν τη συμπλήρωση διλέπτου. Η Ελλάδα διόρθωσε αρκετά πράγματα και αυτό της επέτρεψε να ανακτήσει το προβάδισμα και να το διατηρήσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Το ημίχρονο έκλεισε με την Ελλάδα να προηγείται με 38-33 με τον Αγραβάνη να έχει 13 πόντους.

Με +15 η Ελλάδα

Η Ελλάδα έκανε εντυπωσιακό μπάσιμο στο παιχνίδι στο β’ μέρος. Εκανε σερί 10-0 πριν τη συμπλήρωση δύο λεπτών και προηγήθηκε με 33-48, έχοντας προβάδισμα στο +15, με 33-48. Σε αυτό το διάστημα, με τρίποντο του Γκίκα και καλάθι από τον Μουράτο πήγε για πρώτη φορά στο +10, 33-43, στο 21’. Και λίγο μετά, καλάθι από τον Γόντικα και 33-48.

Χάνει το προβάδισμα

Από εκείνο το σημείο όμως και μετά, η Εθνική “κόλλησε”. Ο Γκίκας με τρία φάουλ, αποχώρησε για να προφυλαχθεί, η Ελλάδα δεν είχε συγκέντρωση ούτε στην επίθεση, ούτε στην άμυνα. Η Αγγλία άρχισε να πλησιάζει. Αιφνιδιασμός για την Αγγλία και ο Ολασένι κάνει το 41-50, στα 5’47” πριν το τέλος της περιόδου. Ο Σάββας Καμπερίδης παίρνει time out. Ο Ολασένι μειώνει κι άλλο, 45-51 στα 2’56” πριν το τέλος της περιόδου. Τρίποντο από τον Οκερεαφόρ και 48-51 στα 2’37” πριν το τέλος της περιόδου. Με 2/2 βολές του Φίλιπ, στο 53-54 και αυτό είναι το σκορ που μπαίνουν οι ομάδες στο τελευταίο λεπτό. Και πάλι τρίποντο από τον Οκερεαφόρ για το 56-57 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο +13 η Αγγλία

Στην τέταρτη περίοδο ήταν φανερό ότι η Αγγλία είχε ρυθμό σε αντίθεση με την Ελλάδα. Με τρίποντο από τον Νέλσον έγινε το 69-60, στα 5’39” πριν το τέλος. Η Αγγλία στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου έκανε 13-3 σερί. Με κάρφωμα από τον Γουίλιαμς, η Αγγλία πήγε στο +11, με 71-60, στα 4’58” πριν το τέλος. Με 2/2 βολές του Ολασένι πήγε στο +13, με 73-60, στα 4’09” πριν το τέλος. Η Ελλάδα κυνηγούσε χωρίς να έχει σύμμαχο τον χρόνο. Μπορεί τα επιθετικά ρημπάουντ να βοήθησαν την Εθνική να ανανεώσει κάποιες επιθέσεις αλλά δεν έβρισκε καλάθια. Με Κατσιβέλη η Ελλάδα μειώνει 75-69 στα 26” πριν το τέλος αλλά δεν είχε άλλο χρόνο. Η Αγγλία πήρε τη νίκη με 78-69.

Η Εθνική έπαιζε με μαύρη κορδέλα στις φανέλες, στη μνήμη της Βάσως Μπεσκάκη.

Μπορείτε να δείτε εδώ την επίσημη στατιστική του παιχνιδιού.