Ηρακλής-Άνβιλ 86-81: Στην οκτάδα του FIBA Europe Cup με «ονειρικό» β’ μέρος

Ο Ηρακλής σκόραρε 56 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την πολωνική Άνβιλ Βλότσλαβεκ και πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του FIBA Europe Cup.

Στην «φούσκα» του Ντεν Μπος (Ολλανδία) το ευρωπαϊκό ταξίδι του Ηρακλή συνεχίζεται!

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν τραγική στο πρώτο μέρος αλλά γύρισε τον… διακόπτη στη συνέχεια και έφτασε στην πολυπόθητη νίκη-πρόκριση στην 8άδα του FIBA Europe Cup.

Εκεί ο Γηραιός θα αντιμετωπίσει το νικητή του τελευταίου ζευγαριού της Φάσης των «16», στο οποίο διασταυρώνουν τα ξίφη τους σε 1 ώρα (24/03, 21:00), Αϊρόνι Νες Ζιόνα και Κίεβο. Φαβορί η ομάδα από το Ισραήλ σε ένα αμφίρροπο πάντως ζευγάρι.

MVP ο Ολιβιέ Χάνλαν με 22 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ ενώ σπουδαία δουλειά έκανε το δίδυμο των Ίμπανκς (18 πόντους)-Σαγκς (12 πόντους, 8 ριμπάουντ).

Το ματς:

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο ματς και βρέθηκε γρήγορα-γρήγορα στο +6 (11-5). Η πολωνική ομάδα κάλεσε τάιμ-άουτ και έτρεξε σερί 0-12, για το δικό της +6 (11-17). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-19 μετά από ένα ζευγάρι άστοχων βολών του Βασίλη Καββαδά και μία τάπα του ίδιου στην άλλη πλευρά του γηπέδου.

Η Άνβιλ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να παίζει στο δικό της τέμπο, πράγμα που έβγαλε τον Ηρακλή εκτός ρυθμού. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε στους δέκα (21-31) αλλά Ενετσιόνα-Σαρικόπουλος την μείωσαν στη… μέση (26-31). Το ημίχρονο τελείωσε στο 30-38 καθώς οι Θεσσαλονικείς στο τελευταίο 1,5 λεπτό δεν μπόρεσαν να βρουν σκορ.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους και ενώ ο Ηρακλής είχε μειώσει σε 37-40, ο Κίνταλ Ντάικς τραυματίστηκε σοβαρά και μετά από μικρή διακοπή αποχώρησε υποβασταζόμενος. Ο Αμερικανός των Πολωνών είχε προλάβει να πετύχει 9 πόντους και να μαζέψει 4 ριμπάουντ σε 20 λεπτά συμμετοχής (είχε βγει ελάχιστα εκτός παρκέ στο α’ μέρος). Μία πολύ σημαντική απώλεια για τους τυπικά φιλοξενούμενους. Χάνλαν και Ίμπανκς έβαλαν μεγάλα σουτ πίσω από τα 6,75 μ. και η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου προηγήθηκε (49-47). Πολύ ψηλά πήγε το σκορ στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου με τον Ηρακλή να προηγείται στο φινάλε του με 3 πόντους (64-61). Ο Γηραιός σε 10 αγωνιστικά λεπτά κατάφερε να σκοράρει 34 πόντους, δηλαδή 4 περισσότερους από όσους είχε βάλει στο πρώτο ημίχρονο συνολικά!

Από εκεί που σταμάτησε συνέχισε η ελληνική ομάδα. Με 6-0 σερί το 64-61 έγινε 70-61 και 08:43 πριν από τη λήξη οι Πολωνοί αναγκάστηκαν να καλέσουν τάιμ-άουτ. Παρά την ανατροπή, ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να τελειώσει εκεί το ματς και έδωσε ελπίδες στον αντίπαλο. 03:42 πριν από το τέλος οι τυπικά φιλοξενούμενοι, με σερί 7-0 πλησίασαν στον πόντο (77-76). Στο τελευταίο δίλεπτο όμως ο Ηρακλής δεν άφησε κανένα περιθώριο. Με δικό του 8-0 από το 77-79, προηγήθηκε με 85-79 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-38, 64-61, 86-81