Ιταλία-Τουρκία 87-80: Όλα πήγαν…Μέλλι-γάλα (highlights)

Με τον Μέλλι να κάνει αρχηγική εμφάνιση η Ιταλία επιβλήιηκε πιο άνετα απ' ό,τι δείχνει το 87-80 της Τουρκίας στο ντέρμπι του β' ομίλου για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν δυνατά την πρώτη περίοδο και με “σεληνιασμένο” Μπιμπέροβιτς προηγήθηκαν 7-15, αλλά γρήγορα οι Ιταλοί ποπυ είχαν σε καταπληκτική μέρα τον Μέλλι απάντησαν πέρασαν μπροστά 20-19 για να ολοκληρωθεί η περίοδος 24-24 μ’ ένα φοβερό τρίποντο του Μπιμπέροβιτς.

Στο δεύτερο 10λεπτο η ομάδα του Ποτσέκο πάτησε γκάζι, έσφιξε την άμυνά της και προηγήθηκε 36-28. Οι Τούρκοι μείωσαν στους 3, 38-35, αλλά γρήγορα οι γηπεδούχοι βρήκαν ανοιχτό γήπεδο και έκλεισαν το ημίχρονο στο +11, 50-39.

Μπλε χρώμα είχε και η τρίτη περίοδος με τη διαφορά να αυξάνεται προοδευτικά, φτάνοντας και τους 14 πόντους, 59-45. Στις αρχές του τελευταίου 10λέπτου και μετά το 77-62, οι Ιταλοί θεώρησαν ότι το ματς κρίθηκε, ο Μαχμούτογλου ήρθε από τον πάγκο για να βοηθήσει τον Μπιμπέροβιτς με μεγάλα σουτ και η διαφορά πήγε στους 6, 79-73, 2.30 λεπτά πριν το τέλος.

Οι κακές επιλογές των παικτών του Αταμάν και το καθαρό μυαλό του Σπίσου έφεραν τη νίκη για την Ιταλία, που έκανε το πρώτο βήμα στο δεύτερο όμιλο.