Γαλλία-Ιταλία 93-85: Οι «τρικολόρ» προκρίθηκαν στα προημιτελικά με το «δώρο» αστοχίας του Φοντέκιο (vid)

Ο ηγέτης της Εθνικής Ιταλίας αστόχησε σε δυο βολές στα 16'' πριν την λήξη του αγώνα και "πέταξε" την ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά του σκορ στους 4 πόντους που θα ήταν ασφαλής για την πρόκριση της "σκουάντρα ατζούρα".

Η Γαλλία χρειάστηκε την πεντάλεπτη παράταση για να νικήσει (93-85) την Ιταλία στον τρίτο προημιτελικό και να προκριθεί στους “4” του ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2022 και περιμένει την νικήτρια του τέταρτου και τελευταίου προημιτελικού, Σλοβενίας-Πολωνίας.

Στα 16” πριν από την λήξη, ο Σιμεόνε Φοντέκιο αστόχησε και στις δυο βολές που εκτέλεσε, δίνοντας την ευκαιρία στους “τρικολόρ” να φτάσουν στην ισοφάριση, με λει απ του Τόμας Ερτέλ (77-77) στα 5 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα. Ο τεχνικός της Ιταλίας, Τζιανμάρκο Ποτσέκο, αγκάλιασε τον Φοντέκιο στο τελευταίο ταιμ αουτ, του έδωσε και την επιλογή εκτέλεσης της τελευταίας επίθεσης, αλλά αστόχησε σε σουτ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Oι Γάλλοι προηγήθηκαν 85-82 στα 2′ 06” πριν την ολοκλήρωση της έξτρα περιόδου, ο Ποτσέκο τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή, αλλά ο Ερτέλ αστόχησε στην βολή. Ο Νικολό Μέλι αποβλήθηκε με 5ο φάουλ στα 1’55’ και ο Γκομπέρ σημείωσε το 87-83 με 2/2 βολές, ενώ ο Σπίσου μείωσε σε 87-85 και στην επόμενη φάση, ο Γκομπέρ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στον Πολονάρα. Στα 50” με φόλοου ο Γκομπέρ ανανέωσε το γαλλικό προβάδισμα των 4 πόντων (89-85) και στα 31” μετά από λάθος στην επίθεση της Ιταλίας ο Τάρπει με 2/2 βολές (91-85) “σφράγισε” την νίκη της Γαλλίας.

Δεκάλεπτα: 27-20, 38-31, 56-62, 77-77, 93-85 (παράταση)