Λιθουανία-Γερμανία 107-109: Δυο παρατάσεις και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί (vids)

Η Γερμανία με 3/3 νίκες είναι το φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου που διοργανώνει, ύστερα από την πρόκριση της στην τελική φάση του Βερολίνου και την φάση των "16". Σε φάσμα...αποκλεισμού οι Λθουανοί

Η αήττητη πορεία της Γερμανίας στον Β’ όμιλο του ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2022, στην Κολωνία, συνεχίστηκε και στηναγωνιστική, “δια πυρός και σιδήρου”, απέναντι στην Λιθουανία, την οποία οι γηπεδούχοι νίκησαν 109-107, μετά από δυο παρατάσεις. Η Γερμανία με 3/3 νίκες είναι το φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου που διοργανώνει, ύστερα από την πρόκριση της στην τελική φάση του Βερολίνου και την φάση των “16”. Αντίθετα, οι Λιθουανοί γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους και θα πρέπει να νικήσουν οπωσδήποτε την Ουγγαρία και την Βοσνία/Ερζεγοβίνη για να προκριθούν στην τελική φάση, ως 4οι του ομίλου.

Οι Βάγκνερ (32π.) και Σρούντερ (25π.) σημείωσαν 57 πόντους από τους 109 των νικητών, ενώ ο Βαλαντσιούνας ήταν κορυφαίος από τη Λιθουανία, με 34 πόντους και ο Γκριγκόνις πέτυχε 17.

Ο Ντένις Σρούντερ αστόχησε στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του αγώνα και ενώ το σουτ του για δυο πόντους, επιχειρήθηκε με καλές προϋποθέσεις, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην 5λεπτη παράταση. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν 82-89 στα 2’38” πριν από την λήξη, με τρίποντο του Βάγκνερ και λέι απ του Σρούντερ, αλλά οι Λιθουανοί δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους…

Πέτυχαν σερί 7-0 με καλάθι του Γκριγκόνις (84-89 στο 1′ 55”), 1/2 βολές του Βαλαντσιούνας (85-89), λει απ του Λιθουανού σέντερ (87-89 και δεύτερο συνεχόμενο καλάθι από τον ίδιο παίκτη στα 42”,ισοφαρίζοντας το σκορ. Ο Τίμαν αστόχησε σε σουτ 3 πόντων στα 18”, ενώ και ο Μπραζντέικις δεν έδωσε το προβάδισμα νίκης στους Λιθουανούς, οκτώ δευτερόλεπτα πριν από την λήξη. Ο επίλογος του 40λεπτου αγώνα, γράφτηκε από το άστοχο σουτ του Σρούντερ.

Στην πρώτη παράταση, η Λιθουανία προηγήθηκε 93-89, 94-91 στα 2′ 54” και 96-93 στα 42” με τον Γκριγκόνις, αλλά οι Γερμανοί ισοφάρισαν με καλάθι και μια βολή του Σρόντερ.

Στην τελευταία επίθεση της δεύτερης παράτασης, η Λιθουανία είχε την ευκαιρία νίκης, αλλά το σουτ 3 πόντων του αμαρκάριστου, Άρνας Μπατκεβίτσιους, ήταν άστοχο.

Δεκάλεπτα: 19-19, 41-46, 65-66, 89-89, 96-96 (α’ παράταση), 107-109 (β’ παράταση)