“Έπεσε” στην παράταση η Γεωργία, μεγάλη νίκη για το Βέλγιο

Με τρίποντο του Τζόναθαν Ταμπού, το Βέλγιο ''σόκαρε'' στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ την οικοδέσποινα Γεωργία την οποία νίκησε στην παράταση με 79-76.

Το Βέλγιο ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του κανονικού αγώνα και μάλιστα ήταν μπροστά με +10 (61-51) λιγότερο από οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου έκανε μια πολύ μεγάλη αντεπίθεση και ισοφάρισε 70-70 με 50” στο χρονόμετρο χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Μπουριανάντζε. Στην εκπνοή του κανονικού αγώνα ένα μπλοκ του Μαμουκελασβίλι στον Ομπασοχάν κράτησε την ισοπαλία ενώ νωρίτερα στα 38” ο Λεκόμ είχε αστοχήσει σε δύο βολές!!!

ΒΕΛΓΙΟ (Τζέρτζια): Λεκόμ 10 (5 ασίστ), Εμβουεμά 14, Ταμπού 14(5 ριμπάουντς), Ζιλέ 6, Ντε Ζέου 8, Τούμπα 1, Βανγουιν 6, Λιμπέρ, Μπάκο 11 (6 ριμπ.), Ομπασοχάν 9.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Αντρονικασβίλι 5, Μαμουκελασβίλι 18 (13 ριμπ.), Τζιντζαράντζε 4, Μπουριανάτζε 6, Τσιντσάντε 3, Σερμαντίνι 4, Σανάτζε 5, Μακφάντεν 17(4/10 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπεκάρι, Μπιτάτζε 14 (9 ριμπ.)