Παναθηναϊκός – Ερ. Αστέρας 82-86: Προδόθηκε από την άμυνα του

Ο Παναθηναϊκός είδε την αμυντική του λειτουργία να μην είναι στα απαραίτητα επίπεδα στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να ηττηθεί από τον Ερυθρό Αστέρα.

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε και πάλι με ψηλό σχήμα και από την έναρξη του ματς δυσκόλευε αισθητά τις προσπάθειες των παικτών του Ερυθρού Αστέρα, καλή εικόνα έδειξαν οι γηπεδούχοι επίσης και από την περιφέρεια αφού οι Σαντ Ρος και Παπαπέτρου είχαν καλές και εύστοχες επιλογές που έφεραν ένα 9-0 στα πρώτα λεπτά του ματς.

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στο ψηλό σχήμα που είχε απέναντι του με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται στο επιθετικό κομμάτι αλλά και γρήγορα να χρεωθούν με φάουλ οι Λόιντ και Λάζιτς.

Στην συνέχεια οι “πράσινοι” δεν έφταναν με την ίδια ευκολία στο καλάθι των Σέρβων αφού η άμυνα τους βελτιώθηκε, με τον Μήτογλου να είναι ο παίκτης που ήρθε από τον πάγκο και έδωσε λύσεις. Η ομάδα του Ράντοσιτς βρήκε πόντους κοντά στο καλάθι από τους Κούζμιτς και Ενόκο.

Σκορ πρώτης περιόδου 23-17

O Παναθηναϊκός έψαχνε τον τρόπο να βρει ρυθμό στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης αλλά δεν μπορούσε να ανεβάσει την διαφορά και να απομακρυνθεί από τον αντίπαλο του.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας είχε ξανά μεγάλη διάθεση στην άμυνα αλλά κάποια λάθη και οι πόντοι που δέχτηκε στο ανοιχτό γήπεδο κυρίως από τον Λόιντ βοήθησαν σημαντικά τον Ερυθρό Αστέρα να βρει λύσεις και να διατηρηθεί στο ματς.

Ο Σαντ Ρος συνέχισε να είναι ο κινητήριος μοχλός για τους γηπεδούχους σε άμυνα και επίθεση έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μήτογλου σε αυτό το πρώτο ημίχρονο.

Σκορ ημιχρόνου 40-40.

O Παναθηναϊκός έχασε για λίγο την συγκέντρωση του στην άμυνα με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρούνε πόντους από τα λάθη των “πράσινων” και να προηγηθούν με 4, μέσα από καλάθια των Ενοκό και Ντόμπριτς.

Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν άμεσα δυνάμωσαν και πάλι την άμυνα τους και με πρωταγωνιστές τους Σαντ Ρος, Παπαγιάννη και Χεζόνια “έτρεξαν” μέσα σε 5 λεπτά ένα 15-0 και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε και πάλι, πήρε ώθηση από τον Λόιντ ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Ουόλντεν που με συνεχόμενους πόντους βοήθησε την ομάδα του να έχει ένα δικό της 12-0 σερί και να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά.

Σκορ 3ης περιόδου 59-60.

O Ερυθρός Αστέρας έφτασε το σερί του μέχρι το 18-0, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει και κάλυψε μεγάλο κομμάτι της διαφοράς που είχε φτάσει και στους 8 πόντους.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή αφού είχε προηγηθεί μια ακόμα και αποβλήθηκε.

Χρειάστηκαν μεγάλα σουτ ψυχολογίας από τους Παπαπέτρου και Χεζόνια για να έρθει ο αγώνας σε οριακό σημείο και οι δύο ομάδες σε απόσταση ελάχιστων πόντων στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα.

Εκεί ο Λόιντ με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα δημιούργησε ένα σημαντικό πλεονέκτημα για την ομάδα του ψυχολογικό αλλά και όπως αποδείχτηκε και ουσιαστικό.

Τελικό σκορ 82-86.