Βιλερμπάν-Βαλένθια 90-77, γαλλικό δώρο για τον Ολυμπιακό (hls)

Η ΒΙλερμπάν ήταν εξαιρετική στα τελευταία 15 λεπτά και επιβλήθηκε 90-77 της Βαλένθια, κάνοντας ανέλπιστο δώρο στον Ολυμπιακό, ο οποίος μάχεται για την οχτάδα με τους Ισπανούς.

Η ΒΙλερμπάν ήταν εξαιρετική στα τελευταία 15 λεπτά και επιβλήθηκε 90-77 της Βαλένθια, κάνοντας ανέλπιστο δώρο στον Ολυμπιακό, ο οποίος μάχεται για την οχτάδα με τους Ισπανούς.

Το ματς ξεκίνησε νωθρά και για τους 2, με την Βιλερμπάν να αρχίζει να βρίσκει ρυθμό και να κλείνει το ημίχρονο στο +6, 40-34. Το τρίτο 10λεπτο ξεκίνησε με ισπανικό σερί με την Βαλένθια να ελέγχει και να προηγείται 49-52, 5.25 πριν ολοκληρωθεί η περίοδος.

Τότε η Βιλερμπάν έσβησε τα φώτα. Ακολούθησε ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 30-8 και οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 19 πόντους, τελειώνοντας το ματς. Η ομάδα του Πάρκερ είχε 4 διψήφιους, με τον Χάουαρντ να κάνει ατομικό ρεκόρ με 17.

Από την άλλη ξεχώρισε ο Καλινιτς, αλλά η Βαλένθια σε όλο το ματς είχε αρνητικό συντελεστή ασίστ-λαθών, ενώ σούταρε τρίποντο με 35%.