Ζενίτ – Έφες 85-78: Μεγάλη νίκη για τους Ρώσους (hls)

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα και τελικά πήρε μια σημαντική νίκη.

Η Ζενίτ υποδέχτηκε την Έφες στην Αγία Πετρούπολη για την 21η αγωνιστική της Euroleague και επικράτησε με σκορ 85-78.

Η ομάδα του Τσάβι Πακουάλ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο με πολυφωνία στο επιθετικό κομμάτι και πολλές καλές ενέργειες στην άμυνα που ταυτόχρονα έδιναν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο με κάποια καλάθια στον αιφνιδιασμό.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν πολλά σουτ από την περιφέρεια τα οποία δεν έβαλαν και όσο συνεχιζόταν αυτό τόσο η απόσταση ανάμεσα στις δυο ομάδες μεγάλωνε με την διαφορά να ανεβαίνει ακόμα και στους 23 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένη και κατάφερε με μπροστάρη τον Βασίλιε Μίτσιτς να επιστρέψει στο ματς.

Οι επιλογές ήταν πλέον περισσότερες αφού και ο Λάρκιν είχε ανεβάσει την απόδοση του και όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα η Έφες να πλησιάσει ακόμα και στους 5 πόντους.

Εκεί μίλησε ο Πάνγκος για τους γηπεδούχους και με δύο κρίσιμα τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα σφράγισε την νίκη για την ομάδα του.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκουντάιτις με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ και Τόμας με 14 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους Μίτσιτς και Λάρκιν είχαν 23 και πόντους αντίστοιχα.

Η Ζενίτ έχει πλέον ρεκόρ  13-6 και η Έφες είναι στο 11-10.