Έσπασε το «ρόδι» εντός η Ζενίτ (video)

Η Ζενίτ επικράτησε της Βιλερμπάν με 75-70 στο «Γιουμπιλέϊνι Πάλας» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα και πανηγύρισε την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκης της.

Συνάμα έσπασε και ένα αρνητικό σερί έξι συνεχόμενων ηττών.

Η Βιλερμπάν από την άλλη μέτρησε την 4η συνεχόμενη ήττα της στην διοργάνωση.

Οι Ρένφροε με 16 πόντους και 8 ασίστ και Αγιόν με 14 πόντους 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για την ρωσική ομάδα.
Για την Βιλερμπάν ουδείς είχε διψήφιο αριθμό πόντων με τους Μαλεντόν να έχει 9 (5ας.), Τέϊλορ, Τζεκίρ, Ζαν Σαρλ (9ρ.), Μπάκο και Λάϊτι να έχουν από 8 πόντους.

Η Ζενίτ προηγήθηκε με 17=15 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η Βιλερμπάν κάλυψε μ’ ένα 14-0 για να ποηγηθεί σο ημίχρονο με 30-36.

Η Ζενίτ ξέφυγε με 52-43 αλλά το σκορ πήγε στο 66-65 πριν Ρένφροε και Τόμας δώσουν τη νίκη στους γηπεδούχους.