Μπασκόνια – Άλμπα Βερολίνου 88-71: Συνεχίζει την πορεία της… (highlights)

Σημαντική νίκη της Μπασκόνια, 88-71 απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου.

Ύστερα από τον διασυρμό της προηγούμενης αγωνιστικής από την Φενέρμπαχτσε (111-96), η Μπασκόνια βρήκε αντίδραση νικώντας την Άλμπα Βερολίνου για την 29η αγωνιστική της Euroleague. Με αυτή τη νίκη οι Βάσκοι έφτασαν τις 15 νίκες, ενώ οι Γερμανοί γνώρισαν την 23η ήττα τους.

Το ματς

Η Μπασκόνια  είχε, κατά κύριο λόγο, την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο. Μεγάλοι  πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ντούσκο Ιβανοβιτς ήταν οι Τάντας Σεντεκέρσκις και Μακιντάιρ. Ο Τσέχος έφτασε 9 πόντους (23-10), ενώ ο Αμερικάνος έφτασε τους 5 πόντους στο 2:34’’ (20-8). Το μόνο που κατάφερε η Άλμπα στην πρώτη περίοδο ήταν να μειώσει στους 10 με τον Κουμάτζι (20-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο καθοριστικός για τους γηπεδούχους ήταν ο Μονέκε με 11 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν εκ νέου τη διαφορά, φτάνοντας στο -10 από τη Μπασκόνια. Ο Κότσαρ με ελεύθερες βολές έφτασε τους 9 πόντους (54-44). Από την άλλη οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα με τον Κοστέλο (56-45). Στα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου ο Μακιντάιρ έφτασε τους 11 πόντους στο παιχνίδι (63-47). Η Μπασκόνια στα τελευταία λεπτά κράτησε τη νίκη με τον Μονέκε να έχει φτάσει τους 16 πόντους (85-71). Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Μπασκόνια πήρε τη νίκη απέναντι στην Άλμπα.

Την επόμενη αγωνιστική η Μπασκόνια θα υποδεχτεί την Αρμάνι (14/3, 21:30), ενώ η Άλμπα θα υποδεχτεί την Μονακό (14/3, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 19-24, 21-13, 25-24