Μπασκόνια-Βαλένθια 62-77: Πήραν τον ισπανικό “εμφύλιο” (highlights)

Δίκαιη νίκη για τις "νυχτερίδες" μέσα στη Βιτόρια.

Μπασκόνια και Βαλένθια αναμετρήθηκαν στην «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» για την 23η αγωνιστική της Euroleague. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κι επικράτησαν με 62-77. Έτσι έπιασαν τους Βάσκους στη βαθμολογία και κάλυψαν τη διαφορά που είχαν χάσει στο πρώτο παιχνίδι (84-98 είχε νικήσει η Μπασκόνια) και υπερτερούν στην ισοβαθμία.

Στο 12-11 έπεσε η Μπασκόνια, που είχε 5/30 τρίποντα και τον Χάουαρντ στο χειρότερο βράδυ του. 9 πόντους είχε στο ντεμπούτο του ο Θίοντορ. Στο 12-11 ανέβηκε η Βαλένθια που ήταν όσο εύστοχη χρειαζόταν και με τον Ντέιβις σε ένα μεστό βράδυ, επικράτησε στον εμφύλιο.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε σε πολύ χαμηλό τέμπο, κάτι που ταίριαζε στην Βαλένθια. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Ίνγκλις και τον Ντείβις να αρχίζουν καλά, πήραν προβάδισμα 7 πόντων (5-12), με τους γηπεδούχους να μην βρίσκουν ρυθμό. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με την Βαλένθια να προηγείται με 3 (13-16).

Με 5 σερί πόντους του Οτζελέγε ξεκίνησε την πρώτη περίοδο η Βαλένθια, με τους Λόπεζ-Αροστέγκι και Γιόβιτς να κάνουν διψήφια την διαφορά (17-27). Οι γηπεδούχοι ήταν τρομακτικά άστοχοι, καθώς μέτρησαν 1/14 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τα ξεσπάσματα που χρειάζονταν, και με τον Μπράντον Ντέιβις να μην έχει αντίπαλο, η ανάπαυλα τους βρήκε στο εντυπωσιακό +16 (29-45).

Στην τρίτη περίοδο η Βαλένθια έφτασε στο +17 (32-49) που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Η Μπασκόνια, όμως, πίεσε στην επίθεση και βρέθηκε πολύ γρήγορα στην γραμμή των βολών. Με 10/10 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, οι γηπεδούχοι  πήραν την περίοδο με επιμέρους 19-13 για να μειώσει στους 10 (48-58).

Με 2 τρίποντα από Μονέκε και Θίοντορ η Μπασκόνια μείωσε στους 3 (56-59). Η Βαλένθια απάντησε με τον ίδιο τρόπο και κατάφερε να πάρει αυτοπεποίθηση. Ο Χάουαρντ έκανε το χειρότερο παιχνίδι του φέτος, η Μπασκόνια δεν έβρισκε άκρημε τα τρίποντα και η Βαλένθια πήρε μια πολύ σημαντική νίκη.

Στην επόμενη αγωνιστική της Euroleague, η Μπασκόνια θα ταξιδέψει στην Γερμανία για να αντιμετωπίσει την Μπάγερν (30/1, 21.00), ενώ η Βαλένθια θα παίξει εκτός έδρας με τον Ερυθρό Αστέρα (30/1, 21.00).