Βιλερμπάν-Ρεάλ Μαδρίτης 76-77

Η Ρεάλ πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την «Ldlc Arena» επικρατώντας της Βιλερμπάν με 77-76 για την 17η αγωνιστική της Euroleague.

Μια πολύ δύσκολη νίκη που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, σε ματς πολύ όμορφο, με ανατροπές και σασπένς.

Η «Βασίλισσα» έκανε το ρεκόρ της 16-1, ενώ η Βιλερμπάν έμεινε χαμηλά στο 2-15.

Οι γηπεδούχοι είχαν το απόλυτο έλεγχο στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όταν και προηγήθηκαν με διαφορές έως και 9 πόντων (13-4, 37-28, 39-30).

Στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 39-33 έχοντας τον Πάρις Λι και τον Ζέφρι Λοβέρν οδηγούς στην επίθεση και σφιχτή και δυνατή άμυνα που δεν άφηνε ελεύθερα σουτ.
Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με την Βιλερμπάν να είναι μπροστά με 57-51.

Το τρελό 4ο δεκάλεπτο

Η Ρεάλ μπήκε με το γκάζι πατημένο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με ηγέτη τον Πουαριέ και τον Ταβάρες να κλείνει τα φώτα έκανε ένα σερί 16-0 για να προηγηθεί με 57-67.
Κι εκεί που φάνηκε ότι όλα τελείωσαν η Βιλερμπάν βρήκε την δύναμη να επιστρέψει.

Με Λοβέρν, Καμπάρο και Λι, ισοφάρισε σε 74-76. Στα 3.1 πριν το τέλος και με το σκορ στο 76-77 ο Σερχιο Γιουλ αστόχησε σε δύο βολές, αλλά ο χρόνος ήταν λίγος για επίθεση με το σουτ του Λάιτι από μακριά να μην βρίσκει στόχο.