Ζάλγκιρις-Μονακό 79-83: O Tζέιμς έγινε 3ος σκόρερ στην Εuroleague και οδήγησε στην όγδοη νίκη των Μονεγάσκων (highlights)

Ο Μάικ Τζέιμς χρειαζόταν έξι πόμτους για να περάσει στην 3η θέση (4.171 πόντοι) των σκόρερ όλων των εποχών στην Εuroleague. πέτυχε 25 και πλέον "προσπέρασε" τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο.

Με τον Μάικ Τζέιμς (23 πόντους, 8 ριμπάουντ) και τον Τζαρόν Μπλόσομγκέιμ (13 πόντους) να είναι καθοριστικοί στην επίθεση, η Μονακό άντεξε στην αντεπίθεση της Ζάλγκιρις στο δεύτερο μέρος, κερδίζοντάς τη με  83-79 στη Zalgirio Arena για την 13η αγωνιστική της Euroleague. Oι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ με 10 περισσότερα, αλλά τα πολλά λάθη σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης τους στοίχισαν και ενώ η Μονακό εκτέλεσε 27 βολές και η Ζάγλκιρις μόλις 4. Η Μονακό είναι στο 8-5 στην βαθμολογία και η Ζάλγκιρις που επέστρεψε στην έδρα της, ύστερα από έναν μήνα, γνώρισε 4η συνεχόμενη ήττα και έχει το αντίθετο ρεκόρ (5-8)

Καλύτερη στην άμυνα

Η Μονακό θέλοντας να επιβάλλει τον ρυθμό της, προσπάθησε να βάλει τη μπάλα μέσα στο “ζωγραφιστό”. Τροφοδοτώντας τους ψηλούς της, πήρε ένα μικρό προβάδισμα εφτά πόντων (13-6) και οι Μονεγάσκοι με ένα επιμέρους σερί 7-0, έκλεισαν δυναμικά το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 23-18. Με την αθλητικότητά της σε άμυνα και επίθεση, η Μονακό είχε σταθερό προβάδισμα και προηγήθηκαν 39-29) στο 17′) και οι δύο ομάδες ελιχαν απόσταση εννά πόντων (46-37). στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Μονακό δεν κουράστηκε να εκτελεί…βολές

Οι Μονεγάσκοι, όμως σταμάτησαν να παίζουν στην 3η περίοδο. Χαμένα ριμπάουντ, βεβιασμένες επιθέσεις, λάθη, και οι γηπεδούχοι με σερί 14-2, πήραν και για π΄ρωτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι με το σκορ στο  57-53. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την Ζάλγκιρις να κάνει την ανατροπή παίρνοντας το προβάδισμα με 59-57.

Ο Μάικ Τζέιμς σημείωσε πέντε κρίσιμους πόντους στο τελευταίο δίλεπτο, δίνοντας το πλεονέκτημα στην ομάδα του με 76-68 και το παιχνίδι κρίθηκε με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς που βρίσκεται πλέον στην 3η θέση των σκόρερ όλων των εποχών, με 4.171 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-23, 37-46, 59-57, 79-83