Μονακό – Μακάμπι 86-74: Ισοπαλία στην σειρά με φοβερό Λόιντ και όλα θα κριθούν στο Ισραήλ (hls)

Σημαντική νίκη για την Μονακό και πλέον όλα θα κριθούν στο Ισραήλ.

Νίκη της Μονακό με και ισοπαλία στην σειρά, η οποία πηγαίνει στο Ισραήλ. Συγκλονιστική εμφάνιση του Λόιντ ο οποίος πέτυχε 33 πόντους.

Η Μονακό ήξερε ότι αυτό είναι ματς do or die. Μια ακόμη ήττα στο ”Πριγκιπάτο” θα ήταν το τελειωτικό χτύπημα μιας και μετά θα κυνηγούσε τρεις διαδοχικές νίκες κόντρα στην Μακάμπι με δύο αλλεπάλληλες επικρατήσεις στο Ισραήλ. Με αυτή την συνθήκη εργασίας, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς μπήκαν με ορμή και έχτισαν δυνατό σερί στην εκκίνηση του ματς. Συγκεκριμένα, ξεκίνησαν με 11-0 στέλνοντας το μήνυμα στην ομάδα του Κάτας. Οι φιλοξενούμενοι όμως, δεν είχαν πρόθεση να εγκαταλείψουν το ματς. Αμέσως συνήλθαν και ”ψαλίδισαν” την διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-18. Στην επόμενη περίοδο υπήρξε η απόλυτη ισορροπία με τους Γάλλους να μην μπορούν να πάρουν προβάδισμα γερό και το ημίχρονο έληξε με 42-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο, έγινε το αναμενόμενο και η Μονακό με πρωταγωνιστή τον Λόιντ αύξησε αισθητά την διαφορά και έκλεισε την τρίτη περίοδο με +13, στο 67-54. Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους στο Ισραήλ.

Δεκάλεπτα: 22-18, 42-41, 67-54, 86-74