Μπασκόνια-Φενέρμπαχτσε 92-69: Νίκη οκτάδας με “όργια”Μαρίνκοβιτς (hls)

Η Μπασκόνια νίκησε με 92-69 την Φενέρμπαχτσε στην «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα» για την 32η αγωνιστική της Euroleague.

Νίκη οκτάδας για τους γηπεδούχους που ουσιαστικά θέλουν νίκη εντός επί της αδιάφορης Βιλερμπάν για να σφραγίσουν το εισιτήριο για τα play offs.

Μια νίκη που ήρθε με επική αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και απόλυτη κυριαρχία, με έναν καταπληκτικό Μαρίνκοβιτς που έβαλε 35 πόντους και ήταν απλά ασταμάτητος.

Η Φενέρ με Μότλει και Έντουαρτς να σκοράρουν, τον Καλάθη να δημιουργεί και με κυριαρχία στο ζωγραφιστό έκλεισε με 25-27 το πρώτο δεκάλεπτο και με 38-44 το ημίχρονο.
Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 60-58 με τρίποντο Μαρίνκοβιτς αλλά η Μπασκόνια είχε σφίξει την άμυνα της και προστάτευε την ρακέτα της.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο και επιμέρους σκορ 32-11.

Για την Μπασκόνια, Μαρίνκοβιτς 35π., (6/9δ., 6/9τρ., 5/5β.), Τόμπσον 13π., 4 ασίστ, Γκερτράϊτις 12π, 10ρ., Ομαδικά: 12/26τρ., 44ρ. ,Διαφορά pir 118-53.

Για την Φενέρμπαχτσε, Μότλει 18π., 7/10δ., Έντουαρτς 16π., Μπιμπέροβιτς 10π., Καλάθης 9π. 2 ασίστ.