Mπάγερν-Ερυθρός Αστέρας 87-80: O Λούτσιτς χάλασε τη γιορτή του Καμπάσο…(hls)

Με επιμέρους σκορ 21-5 στο τελευταίο πεντάλεπτο οι...αδιάφοροι Βαυαροί πλήγωσαν τους Σέρβους που "καίγονταν" για την νίκη με στόχο την οκτάδα, με πρωταγωνιστή τον Λούτσιτς στη βραδιά επιστροφής του Καμπάσο στη Euroleague.

Στην επιστροφή του Φακούντο Καμπάσο στην Euroleague από τις 20 Νοεμβρίου του 2020, οι Σέρβοι έχοντας και τη στήριξη 1.500 φίλων τους που έδωσαν βροντερό “παρών” στο Audi Dome, μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, έχοντας λύσεις στα γκαρντ προηγήθηκαν με 7 πόντους (16-23) με τον Λούτσιτς με buzzer-beater να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-23.

Η αστοχία των παικτών του Ιβάνοβιτς σε συνδυασμό με την επιθετική αφύπνιση του Γουίνστον, είχαν ως αποτέλεσμα οι Κυπελλούχοι Γερμανίας να προηγηθούν με 8 πόντους (33-25 στα 15′). Ο Βιλδόσα αντέδρασε με τον Ερυθρό Αστέρα να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο -3, 41-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ιβάνοβιτς κατάφερε να οικοδομήσει διαφορά 9 πόντων με τον Μάρτιν να αποκτά ρόλο και 5 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα με δίποντο του Νέντοβιτς οι Σέρβοι ήταν στην ασφάλεια του +9, 66-75 με τον Ιβάνοβιτς να έχει στο παρκέ μαζί τους Νέντοβιτς, Βιλδόσα, Καμπάσο.

Όμως οι Γερμανοί πίστεψαν στην ανατροπή και με ηγέτη τον Λούτσιτς αλλά και πολυφωνία στην επίθεση, πήραν τη νίκη με επιμέρους σκορ 21-5 στο τελευταίο πεντάλεπτο για να πάρουν και τη διαφορά (είχαν χάσει με 6 στο Βελιγράδι) φτάνοντας στο 10-16,  ενώ ο Ερυθρός Αστέρας έχει 11-15.

Ο επιστρέψας Λούτσιτς (είχε να αγωνιστεί από τη 10η αγωνιστική) είχε 20 πόντους, άλλους τόσους κι ο Γουίνστον, στους 11 ο Γκίφαϊ.

Για τους ηττημένους ο Βιλδόσα είχε 18 πόντους και 5 ασίστ, ο Νέντοβιτς 15 πόντους και 4 ασίστ, ο Καμπάσο 16 πόντους και 7 ασίστ (άστοχος με 4/15 σουτ), 10 πόντους προσέθεσε ο Πετρούσεφ.