Mπάγερν-Παρτίζαν 71-82: Σερβικό «πάρτυ» με 3.000 «προσκεκλημένους» στην Βαυαρία (hls)

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη της Παρτίζαν με συμπαράσταση 3.000 φιλάθλων της στο Μόναχο.

Η Παρτίζαν συνέχισε το νικηφόρο σερί της στην 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, νικώντας 82-71 την Μπάγερν στο Μόναχο και σταθεροποιεί την παρουσία της στην πρώτητ οκτάδα και σε θέση πρόκρισης. Η παρουσία 3.000 οπαδών της Παρτίζαν δημιούργησε πολύ ωραία ατμόσφαιρα, παρά τα δυο…παρατράγουδα από ρίψεις αντικειμένων (μπουκάλι νερού και αναπτήρας).

Iσσοροπημένο σε ρυθμό και σκορ το πρώτο ημίχρονο με την Παρτίζαν να προηγείται μέχρι 8 πόντους (5-13), αλλά την Μπάγερν να ισοφαρίζει σε 17-17, χάριν στην απόδοση του Γουάιλερ-Μπαμπ και ενώ ο Κέβιν Πάντερ ήταν ο πρώτος σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου με τους 14 πόντους που σημείωσε. ΟΙ Βαυαροί κέρδισαν 20 ριμπάουντ στα 2 πρώτα δεκάλεπτα, είχαν χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα (3/13), ενώ αμφότερες οι ομάδες εμπιστεύτηκαν τις προσπάθειες δυο πόντων. 4/4β.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 12-23 η Παρτίζαν “τελείωσε” το παιχνίδι και έκανε διαχείριση στην 4η περίοδο.

Δεκάλεπτα: 19-19, 33-39, 45-60, 71-82