Φενέρμπαχτσε-Μονακό 98-94: Το θρίλερ είχε happy end για τους Τούρκους! (hls)

Στην παράταση η ομάδα του Ιτούδη κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Μονακό και να φτάσει τις 13 νίκες.

Η Φενέρμπαχτσε, η οποία προερχόταν από δύο διαδοχικές νίκες την προηγούμενη εβδομάδα διπλής αγωνιστικής υποχρέωσης, πάτησε καλύτερα το παρκέ και χάρη στην ευστοχία της (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα) οικοδόμησε διαφορά 9 πόντων, 17-8.

Η αντίδραση των Μονεγάσκων ήταν ακαριαία, η οποία όχι μόνο έκλεισαν το δεκάλεπτο στην ισορροπία του 20-20 αλλά ήταν ακόμη καλύτεροι στη δεύτερη περίοδο: με τον Τζέιμς να εκτελεί και να δημιουργεί (ξεπέρασε τις 1000 ασίστ) τον Ουαταρά να είναι εύστοχος από την περίμετρο και τον Μοτεγιούνας να μην έχει αντίπαλο στη ρακέτα, προηγήθηκε με 13 πόντους (30-43) κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +8, 39-47.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ καλύτερη άμυνα και με άξονα τον Γουίλμπεκιν (είχε 9 πόντους) έφεραν τον αγώνα στην ισορροπία, 60-60. Μάλιστα η αντεπίθεση συνεχίστηκε και με τον Καλάθη να πετυχαίνει 7 σερί πόντους, δύο λεπτά πριν από το τέλος προηγήθηκαν 8 πόντους. Όμως οι κακές επιλογές του Γκούντουριτς και το μέταλλο της Μονακό, οδήγησαν το ματς στην παράταση (84-84) με φόλοου του Μπράουν στα 4 δέκατα!

Εκεί οι Τούρκοι ήταν πιο ψύχραιμοι κι επικράτησαν με 98-94, παρά το γεγονός πως συνολικά έχασαν 12 βολές. Ο Γουίλμπεκιν είχε 21 πόντους, ο Χέιζ Ντέιβις 18, ο Μότλεϊ 17 και 9 ριμπάουντ, ο Καλάθης 10 πόντους και 8 ασίστ.
Για τους ηττημένους ο Τζέιμς είχε 23 πόντους (6/19 σουτ), 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ, ο Ουαταρά έκανε career high με 19 πόντους, 13 είχε ο Ντιαλό, 11 ο Μοτεγιούνας.