Αρμάνι Μιλάνο-Ζάλγκιρις 61-66: Μίλησε η φόρμα (hls)

Οι Λιθουανοί αν και αγχώθηκαν στο τέλος, κατάφεραν να περάσουν νικηφόρα κι από το Μιλάνο, έχοντας 5 νίκες στα 6 τελευταία παιχνίδια.

Το Μιλάνο συνέχισε να εμφανίζει την απογοητευτική εικόνα, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι, που είχε και στα δύο πρώτα παιχνίδια του 2023 (66 πόντους με τον Ολυμπιακό, 63 με την Άλμπα) με την φορμαρισμένη Ζάλγκιρις να εκμεταλλεύεται την κατάσταση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Λομβαρδοί είχαν 8/30 σουτ, πέτυχαν μόλις 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, συνολικά 27 με τους Λιθουανούς να έχουν πρωταγωνιστές στην πρώτη περίοδο τον Σμιτς (8 πόντοι) και στο δεύτερο τον Χέιζ (12 πόντοι) για να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά 10 πόντων, 27-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμη καλύτερο για τους Λιθουανούς, οι οποίοι χάρη στην επιθετική πολυφωνία τους βρέθηκαν να προηγούνται με 19 πόντους, 40-59.

Κι εκεί που όλα φαίνονταν τελειωμένα, οι Ιταλοί αφυπνίστηκαν, βρήκαν επιθετικό ρυθμό και μεγάλα σουτ από τους Μπάρον και Χολ, οι Λιθουανοί πέτυχαν μόλις 7 πόντους στην τελευταία περίοδο, με τρίποντο του Μπάρον το Μιλάνο μείωσε στο καλάθι 61-63 ενώ απέμεναν 47 δεύτερα, όμως η τρίποντη “βόμβα” του Ουλάνοβας στα 27 δεύτερα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με τη Ζάλγκιρις να έχει 11-8.

Από τους γηπεδούχους ο Χέιζ είχε 16 πόντους, Σμιτς και Ουλάνοβας προσέθεσαν από 13, ενώ για τους Ιταλούς που…ξύπνησαν πολύ αργά κι έχουν πλέον 6-13 ρεκόρ,  ο Μπάρον ήταν ο μοναδικός με διψήφια συγκομιδή με 11 πόντους.