Αρμάνι Μ. – Αναντολού Εφές 51-80: Ταπεινωτική ήττα (hls)

Μία από τις πιο βαριές ήττες στην ιστορία της υπέστη η Αρμάνι που έχασε 51-80 από την Αναντολού Εφές για την 9η αγωνιστική της Euroleague

Τα λόγια του Έτορε Μεσίνα λίγα λεπτά μετά την ολοκλήρωση του αγώνα της Αρμάνι με την Εφές και τη νίκη των φιλοξενούμενων με 51-80, δίνουν ανάγλυφα την εικόνα της αναμέτρησης του Μιλάνου.
“Ήταν μια ταπενινωτική ήττα. Παίξαμε χωρίς καρδιά και αυτό που συνέβη σήμερα ήταν ντροπή για την ομάδα αλλά κυρίως για τον κόσμο μας”, τόνισε μεταξύ άλλων ο έμπειρος προπονητής. Κορυφαίος των νικητών ο Γουϊλ Κλάιμπερν με 24 πόντους, εκ΄ των οποίων τους 19 πέτυχε στο β΄ ημίχρονο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και το 34-34 της β΄ περιόδου δεν προδίκαζε αυτό που θα ακολουθούσε.

Σαρωτική στην επανάληψη η Αναντολού Εφές διέλυσε την γηπεδούχο Αρμάνι και πλέον περιμένει και την επιστροφή του Σέιν Λάρκιν στη σύνθεσή της για να βρει ρυθμό και να αποκτήσει περισσότερη συνέπεια.

Ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν μαγικός (24 πόντοι, 9 ριμπάουντ), οι Πλάις, Μίτσιτς, Εμπαγέ τον ακολούθησαν σε απόδοση.

Ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ ήταν ο μοναδικός διψήφιος της Αρμάνι (με μόλις 10 πόντους), με τον Μεσίνα να βλέπει την ομάδα του να κλείνει τον αγώνα με 5/32 τρίποντα, 12 ασίστ και εννέα λάθη.