Βίρτους – Βαλένθια 89-59: Μία βόλτα στο… πάρκο (hls)

Άμυνα από... ατσάλι για την Βίρτους και εξωπραγματική αστοχία για την Βαλένθια ήταν τα δύο στοιχεία που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Χωρίς να ιδρώσει η Βίρτους Μπολονια υπέταξε την Βαλένθια η οποία κατάφερε αντισταθεί μόνο στην 3η περίδιο (18-17 επιμέρους σκορ) με το εντυπωσιακό 89-59. Με τη νίκη της αυτή η Βίρτους πήγε στο 4-4 φτάνοντας την αντίπαλό της.

Από την πρώτη περίοδο τα προβλήματα της Βαλένθια ήταν πολλά κυρίως στην επίθεσή της όπου με τα βίας σκόραρε 8 πόντους δεχόμενη 24. Η Βίρτους κυκλοφορούσε την μπάλα με ταχύτητα στην επίθεση, έβγαζε ενέργεια στην άμυνα και συνεχώς μεγάλωνε τη διαφορά. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται 42-25.
Με τον Τζόρνταν Μίκι να την… κουβαλάει επιθετικά και με άξιους συμπαραστάτες τους Οζελέγιε και Κορντινιέ η Βίρτους βέθηκε να προηγείται με 24 πόντους διαφορά (66-42) στο τέλος της 3ης περιόδου.Επιθετικά η Βαλένθια είχε μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου μόνο το Τζόουνς με 10πόντους.
Στην 4η περίοδο η ομάδα του Σκαριόλο δεν πήρε το πόδι από το γκάζι και η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες βρισκόταν συνεχώς κοντά στους 30 πόντους.
Η “αέρινη” άμυνα ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους που έβλεπαν τους αντιπάλους τους να κάνουν… παρέλαση στην ρακέτα τους και να σκοράρουν κατά ριπάς και με τρίποντο του Κορντινιέ η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους, 82-52, 03:30 πριν το τέλος του αγώνα. Χαρακτηριστικό για την απίθανη αστοχία της Βαλένθια είναι το γεγονός πως 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα είχε 5/35 σουτ τριων πόντων. Ένα λεπτό πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, τους 32 πόντους, 87-55.
Το τελικο 89-59 είναι η εικόνα του αγώνα, με την Βίρτους να κάνει έναν περίπατο, κόντρα σε μία Βαλένθια που δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε καν 60 πόντους.

Στην 9η αγωνιστική η Βίρτους θα έρθει στο ΟΑΚΑ για να παίξει με τον Παναθηναϊκό (23/11, 21:00) και η Βαλένθια θα υποδεχτεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (22/11, 21:30).

Δεκάλεπτα: Βίρτους – Βαλένθια: 24-8, 18-17, 24-17, 23-17