Μπάγερν Μονάχου-Ολυμπιακός 71-82: Ο νόμος του Βεζένκοφ, πύργος ο Φαλ (hls)

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με μία ακόμη εκτός έδρας νίκη ξεπερνώντας τη “μαύρη τρύπα” της δεύτερης περιόδου και αντέχοντας στην πίεση στο τέλος-Ο Βεζένκοφ πέτυχε 20 πόντους και είχε 13 ρημπάουντ-Ο Φαλ είχε 16 πόντους

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με μία ακόμη εκτός έδρας. Για την 8η αγωνιστική νίκησε στο Μόναχο την Μπάγερν, σε ένα παιχνίδι που αν οι Ερυθρόλευκοι άφηναν στην άκρη κάποιες μεταπτώσεις στην απόδοσή τους, θα ήταν πιο άνετοι προς την τελική επιρκάτηση.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα και έκλεισε το παιχνίδι με double double, με 20 πόντους και 13 ρημπάουντ. Πολύ καλός και ο Φαλ που είχε 16 πόντους, άξιοι συμπαραστάτες και ο Γουόκαπ με τον Σλούκα.

Ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετική πρώτη περίοδο, ήταν κακός στη δεύτερη περίοδο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χάσει μια διαφορά 16 πόντων που είχε φτάσει και στο +17 (6-23) στην πρώτη περίοδο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο τέλος. Ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση και πήρε μία ακόμη εκτός έδρας νίκη.

Σύνθημα από Βεζένκοφ-Κάναν

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με ζεστούς Βεζένκοφ, Κάναν και Φαλ. Στο 5’ είχε πάρει ήδη διαφορά στο +10 (5-15) και λίγο μετά ήταν στο 6-18, με Κάναν και Βεζένκοφ να έχουν βάλει από 7 πόντους και τον Φαλ να έχει πετύχει 4. Ο Ολυμπιακός είχε εκπληκτικό ρυθμό και σε άμυνα και σε επίθεση και ανέβαζε τη διαφορά.

Πήγε στο +17, έκλεισε στο 11-27

Ο Γουόκαπ σκόραρε και αυτός και η μεγαλύτερη τιμή της ήταν το +17 (6-23 στα 3’50” πριν το τέλος της περιόδου) με καλάθι του Γουόκαπ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά με 11-25.

Διατηρεί τη διαφορά μέχρι το 16

Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά γύρω από τους 16 πόντους και στη δεύτερη περίοδο. Η Μπάγερν βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεση με Γιάραμαζ που έβαλε 7 πόντους σε αυτό το διάστημα, ο Ολυμπιακός όμως είχε σκοράρισμα και από Πίτερς (17-33 στο 13’) και από Σλούκα (20-36) και από ΜακΚίσικ για το 22-38 στο 16’ όπως και από Μπολομπόι για το 24-40.

Το σερί 10-0 της Μπάγερν

Κάπου εκεί, ο Ολυμπιακός έχασε τον ρυθμό του. Εκανε λάθη και σε άμυνα και σε επίθεση, και η Μπάγερν μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Μείωσε στους 10 πόντους, 30-40 στο 1’22” πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τρίποντο του Βάιλερ Μπαμπ. Ο Μπαρτζώκας πήρε time out. Καλάθι από τον Γκιφάι για το 32-40, στα 35’’ πριν το τέλος, σε μια επίθεση που η Μπάγερν ανανέωσε τρεις φορές με επιθετικά ρημπάουντ. Με καλάθι του Γουίνστον, στην εκπνοή, το σκορ γίνεται 34-40 και αυτό είναι το σκορ ημιχρόνου. Η Μπάγερν έκανε ένα σερί 10-0 στο τελευταίο τετράλεπτο του ημιχρόνου και από το -16 βρέθηκε στο -6. Ο Ολυμπιακός σκόραρε για τελευταία φορά στο ημίχρονο στα 3’49” πριν το τέλος, με το καλάθι του Μπολομπόι.

Επιστρέφει και σκοράρει ο Βεζένκοφ

Ο Ολυμπιακός άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με Γουόκαπ, Κάναν, Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Φαλ όπως δηλαδή και στην πρώτη περίοδο. Με 4 σερί πόντους του Γκιλέσπι, η Μπάγερν βρέθηκε στο -4 με 38-42. Ο Ολυμπιακός αξιοποιεί τον Φαλ και πάει στο 38-46, πάλι Γκιλέσπι για το 40-46 και τρίποντο από τον Σλούκα (στο μεταξύ είχε πάρει τη θέση του Κάναν) για το 40-49, στο 24’. Λίγο μετά, με τον Γουόκαπ, βρέθηκε ξανά στο +10 ο Ολυμπιακός, με 41-51 στο 25’. Πάλι ο Βεζένκοφ για το 44-57, στο +13, στο 27′. Με 2/2 βολές του Σλούκα στο +15, 44-59 και πάλι στο +15 με τρίποντο του Βεζένκοφ, 47-62 στο 28’. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 54-67 (+13) με τους 5 τελευταίους πόντους να είναι από τον Παπανικολάου.

Το ντέρμπι στο τέλος

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με καλάθι του Φαλ για το +15, στο 54-69, η Μπάγερν έκανε ένα σερί 6-0 για το 60-69 στο 33’, με δύο καλάθια από τον Βάιλερ Μπαμπ. Οι δύο ομάδες έμειναν για περίπου ένα τρίλεπτο σε αυτό το σκορ και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τελευταίο τετράλεπτο. Αντιαθλητικό φάουλ από τον Βεζένκοφ δίνουν οι διαιτητές. Ο Μπόνγκα είναι εύστοχος για το 62-69 και κατοχή για την Μπάγερν. Ο Γουίνστον με τρίποντο κάνει το 65-69 στα 4’29” πριν το τέλος. Ο Γουόκαπ με 2/2 βολές κάνει το 65-71. Με 3/3 βολές ο Λαρεντζάκης σκοράρει για πρώτη φορά, πετυχαίνοντας κρίσιμες βολές για το 65-74 στα 2’30” πριν το τέλος. Ο Λούτσιτς απαντάει με 3/3 βολές για το 68-74 στα 2’22” πριν το τέλος. Καλάθι από τον Φαλ και τρίποντο από τον Χάντερ, το σκορ είναι 71-76 στο 1’50” πριν το τέλος,

Το κρίσιμο ρημπάουντ του Βεζένκοφ

Ο Βεζένκοφ παίρνει κρίσιμο ρημπάουντ μετά από άστοχο σουτ του του Σλούκα. Παίρνει και το φάουλ, στα 48’’ βάζει 2/2 βολές και 71-78. Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 82-71.