Βιλερμπάν – Μπασκόνια 87-61: Περίπατος στο “Αστρομπάλ” (hls)

Εύκολη επικράτηση της Βιλερμπάν επί της Μπασκόνια με 87-61 για την 5η αγωνιστική της Euroleague

Αρχικά στο “Fernando Buesa Arena” και εν΄ συνεχεία στο “Αστρομπάλ” σταμάτησε η καλή πορεία της Μπασκόνια στη φετινή Euroleague. Oi Βάσκοι μετράνε πλέον δύο συνεχόμενες ήττες καθώς το βράδυ της Παρασκευής (28/10), στραβοπάτησαν στην έδρα της Βιλερμπάν καθώς έχασαν με 26 πόντους διαφορά (87-61).

Με σωστές επιθετικές επιλογές και αποτελεσματική άμυνα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ βρήκαν εύκολους πόντους, πήραν το προβάδισμα και κατάφεραν να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος.

Tο παιχνίδι κρίθηκε μόλις στην 1η περίοδο. Όταν το ισόπαλο 10-10 έγινε 30-10 (!) με τη Βιλερμπάν να κάνει ένα απίθανο σερί 20-0.

Πέντε παίκτες της Βικλερμπάν τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων (Φαλ 11, Λάιτι 11, Ομπασοχάν 13, Πον 10, Μάθιους 10), ενώ η Μπασκόνια – μία ομάδα που στηρίζεται στο περιφερειακό της σουτ – είχε μόλις 5/19 τρίποντα, ενώ έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (38-20).

Κορυφαίος του αγώνα ο Ρετίν Ομπασοχάν με 13 πόντους (1/2 τριπ., 3/8 διπ., 4/4 βολές), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη σε 18:34.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Γαλλική ομάδα επέστρεψε στην έδρα της μετά την ήττα της πρεμιέρας από τη Μιλάνο κι΄ ενώ μεσολάβησαν τρεις εκτός έδρας αποστολές με Βαλένθια, Φενέρ και Μακάμπι με απολογισμό μία νίκη και δύο ήττες.