Ολυμπιακός: Δύσκολη πρεμιέρα με Μπαρτσελόνα (vid)

Με το... δεξί θα προσπαθήσουν να μπουν στη νέα σεζόν της Euroleague οι Πειραιώτες.

Κατευθείαν στα… βαθιά ο Ολυμπιακός, αφού θα παίξει το πρώτο του ματς για φέτος στη διοργάνωση στη Βαρκελώνη κόντρα στην Μπαρτσελόνα (7/10, 21:30 Novasports Prime).

Φυσικά το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα θέλει τη νίκη, όπως φάνηκε και στις δηλώσεις του Έλληνα προπονητή πριν την αναχώρηση της ομάδας!

Το video:

Την περσινή σεζόν οι Ολυμπιακός και Μπαρτσελόνα έπαιξαν τρεις φορές αντίπαλοι, καθώς εκτός από τα δύο ματς για την κανονική περίοδο, συναντήθηκαν και στον μικρό τελικό του Final Four του Βελιγραδίου.

Στον τελικό της… παρηγοριάς, που ήταν και το τελευταίο παιχνίδι Euroleague για τον Γιώργο Πρίντεζη, οι Μπλαουγκράνα επικράτησαν 84-74. Στα ματς της regular season τα αποτελέσματα ήταν ισορροπημένα. Οι Καταλανοί επικράτησαν στην παράταση 79-78 στη Βαρκελώνη, ενώ στον δεύτερο γύρο οι Πειραιώτες πήραν τη ρεβάνς, νικώντας 73-66, στο ΣΕΦ.

Διαιτητές της αποψινής αναμέτρησης θα είναι οι Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία), Νταμίρ Γιαβόρ (Σλοβενία) και Μεχντί Ντιφαλά (Γαλλία).