Ρεάλ Μαδρίτης-Μακάμπι Τελ Αβίβ 84-74: Βροχή τριπόντων και 1-0 (hls)

Η Ρεάλ εκτέλεσε την κλειστή άμυνα της Μακάμπι με 16/27 τρίποντα και πήρε προβάδισμα στη σειρά. Απολαυστικός ο Κοζέρ με 20 πόντους, εξαιρετικός και ο Γουίλιαμς - Γκος με 11 πόντους και 8 ασίστ.

Ωραίο ματς στη Μαδρίτη, με τη Ρεάλ να μην θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που έκλεισε την κανονική περίοδο με 8 ήττες σε 10 παιχνίδια και την Μακάμπι να γνωρίζει την ήττα μετά από έξι σερί νίκες.

«Έβρεξε» τρίποντα

Η Ρεάλ δεν μπήκε όπως ήθελε στην αναμέτρηση, αλλά «έτρεξε» ένα 9-0 από το 4-6 στο 13-6 και πήρε τα ηνία του αγώνα ως το τέλος του δεκαλέπτου, την ώρα που ο Γουίλμπεκιν με 10 πόντους κρατούσε τη Μακάμπι «μέσα» στο ματς, για το 25-19 της περιόδου.

Στη δεύτερη ο Αμπάλδε με τρίποντο έφερε τους Μερένχες στο 28-20, όμως η Μακάμπι με παίκτη – κλειδί τον Σόρκιν σε άμυνα και επίθεση ισοφάρισε σε 34-34.

Η Ρεάλ αντέδρασε με ομοβροντία τριπόντων, τρία σερί για το 43-34. Αξιοσημείωτο ότι οι Μαδριλένοι είχαν πετύχει εννιά (!) στο ημίχρονο, με τρομερά ποσοστά (9/16).

ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Κυνική Βασίλισσα, έκανε το 1-0

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν την ίδια εικόνα και πήγαιναν… χέρι-χέρι στο σκορ, όπως αποδείχτηκε και με το 18-18 το οποίο έκλεισε την περίοδο. Για τους Ισραηλινούς ο Γουίλμπεκιν σε εκείνο το σημείο είχε φτάσει τους 18 πόντους, ο Ρέινολντς έβαλε 10 σε αυτό το διάστημα, όμως ο Κοζέρ είχε την τελευταία λέξη με 5 υπεροπολύτιμους πόντους που έστειλαν τη διαφορά στους 11, 65-64.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άβι Εβέν δοκίμασε small ball με τους Καλέριο στο “4” και τον Σόρκιν στο “5”, η διαφορά έπεσε στους 5, όμως Ρούντι και Γιαμπουσέλι έβαλαν από ένα τρίποντο και… πάλι από την αρχή (74-63). Η Μακάμπι δοκίμασε για τελευταία φορά με συγκινητικό τον Σόρκιν, μείωσε για πολλοστή φορά στους πέντε πόντους (76-71) και είχε ελεύθερο τρίποντο με τον Καλέριο, όμως ο Αμερικανοϊταλός λιγοψύχησε, έχασε τη μπάλα και ο Γουίλιαμς Γκος με καλάθι και φάουλ στον αιφνιδιασμό τελείωσε το παιχνίδι.

Μακράν καλύτερος για την Ρεάλ ήταν ο Κοζέρ με 20 πόντους και 5 ασίστ, εξαιρετικός και ο Γουίλιαμς – Γκος με 11 + 8, αλλά και οι Γιαμπουσέλι (14π) και Ρούντι (12π). Για την Μακάμπι ο Γουίλμπεκιν είχε 20 πόντους, ο Σόρκιν 12, ο Νάναλι 11 και ο Ρέινολντς 10.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 47-38, 65-56,