Μπασκόνια-Ζάλγκιρις 96-79: Έκλεισε την σεζόν με στυλ

Η Μπασκόνια επικράτησε της Ζάλγκιρις με 96-79 στην «Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα» για την 33η αγωνιστική της Euroleague.

Έτσι οι Βάσκοι έκλεισαν την σεζόν με στυλ, νικώντας τα 5 από τα 6 τελευταία τους ματς και 4 συνεχόμενα στην έδρα τους.
Από την άλλη η Ζάλγκιρις η οποία έχει ένα ακόμη ματς θα τερματίσει στην τελευταία θέση.
Ο αγώνας στερείται κριτικής, καθώς η Μπασκόνια μπήκε με το γκάζι πατημένο και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα.
Πίεση στην άμυνα, κυριαρχία στα ριμπάουντ, τρέξιμο στο ανοικτό γήπεδο, εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη επιθετικά βραδιά της λιθουανικής ομάδας κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο 35-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγε με +30, 52-22 και έκοψε για να κλείσει το ημίχρονο στο 57-40.
Στο 3ο δεκάλεπτο η Ζάλγκιρις μείωσε στο 66-50, αλλά και πάλι η Μπασκόνια ανέβασε ρυθμό για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 77-50 και να μην απειληθεί καθόλου ως το τέλος.
Για τους νικητές Γκερτράιτις 17π. (4/4τρ.),, Ίνοκ 18π., 6ρ. καιΦοντέκιο 11π., 6 ασίστ, ενώ για τους φιλοξενούμενους Λεκαβίτσιους 20π., 2 ασίστ, 3ρ., Λουκοσιούνας 12π. (4/8τρ.)και Λοβέρν 10π.