Ρεάλ Μαδρίτης – Βιλερμπάν 70-58: “Καθάρισε” ο Φερνάντεθ (hls)

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε στην νίκη απέναντι στην Βιλερμπάν.

Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε την Βιλερμπάν στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής με τους γηπεδούχους να επικρατούν με σκορ 70-58.

Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό στην μεγαλύτερη διάρκεια του, οι “μερένγκες” διατηρούσαν ένα προβάδισμα χωρίς να καταφέρνουν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη απόσταση υπέρ τους με αποτέλεσμα η ομάδα του Πάρκερ να διατηρεί ελπίδες και να διεκδικεί ότι περισσότερο μπορεί στην Μαδρίτη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν κατάφερε να περάσει και μπροστά με την άμυνα της να λειτουργεί σωστά με τις επιθετικές λύσεις να πληθαίνουν και όλα τελικά να κρίνονται στην τελευταία περίοδο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε περισσότερες λύσεις στην 4η περίοδο και κατάφερε να φτάσει σε μια δύσκολη τελικά νίκη μέσα στην έδρα της και να βελτιώσει το ρεκόρ της στο 18-6 την ώρα που στην άλλη πλευρά το ρεκόρ είναι πλέον στο 8-17.

Καθοριστική παρουσία είχε ο Ρούντι Φερναντεθ ο οποίος με πολλά κρίσιμα σουτ έδωσε προβάδισμα αλλά και ψυχολογία στην “βασίλισσα” την ώρα που τα χρειαζόταν, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ με τον Γιαμπουσέλι να προσθέτει άλλους 12 στην άλλη πλευρά ο Τζόουνς είχε 17 και ο Λάιτι 11 πόντους.