Άλμπα-Ζαλγκίρις 82-74: Άμυνα και Τίμαν σταμάτησαν το νικηφόρο σερί των ουραγών (hls)

Δέκατη νίκη για την Άλμπα που παραμένει στην 14η θέση και εικοστή ήττα της ουραγού στην βαθμολογίας Ζαλγκίρις.

Η Ζαλγκίρις πέτυχε 96 πόντους στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό, πριν από 4 ημέρες, αλλά στο Βερολίνο, η Άλμπα δέχτηκε 74 από τους κουρασμένους παίκτες του Γιούρι Ζντόβτς και η άμυνα των Βερολινέζων σταμάτησε το νικηφόρο σερί των τριών τελευταίων αγώνων που είχαν οι φιλοξενούμενοι. Δέκατη νίκη για την Άλμπα στην 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με τον Γιοχάνες Τίμαν να είναι ο κορυφαίος σκόρερ των νικητών, αλλά και τρείς συμπαίκτες του, Λό, Σίκμα και Σμίθ να έχουν διψήφιο αριθμό στο ατομικό σκορ τους.

Η άμυνα της Άλμπα ήταν αποτελεσματική στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεχόμενη μόλις 6 πόντους από την Ζαλγκίρις, σκόραρε 20 και προηγήθηκε 44-30 στο τέλος του α’ ημιχρόνου. Η Ζαλγκίρις επέστρεψε στο παιχνίδι και στην τρίτη περίοδο… νίκησε με σκορ 15-20, μείωσε μέχρι τους 3 πόντους 53-50, αλλά με σερί 6-0 η Άλμπα άρχισε το 4ο δεκάλεπτο, προηγούμενη 59-50.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου μέχρι τους 4 πόντους (77-73), αλλά η γερμανική ομάδα βρήκε 4 πολύτιμους πόντους από τον Σίκμα και τελείωσε το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 24-24, 44-30, 59-50, 82-74