Βιλερμπάν – Άλμπα 80-82: Αγχώθηκε στο φινάλε (hls)

Η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλεθ έπαιξε καλό μπάσκετ ανά διαστήματα και έφυγε με την νίκη από το "Αστρομπάλ".

Η Βιλερμπάν υποδέχτηκε την Άλμπα στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Euroleague με τους γηπεδούχους να επικρατούν με σκορ 80-82.

Οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς κανένα άγχος με αποτέλεσμα να υπάρξουν και μερικές εντυπωσιακές στιγμές στο ματς. Η Άλμπα έχτισε κάποιες διαφορές οι οποίες μάλιστα κυμάνθηκαν και σε διψήφια επίπεδα, σύντομα όμως η ομάδα του Πάρκερ έβρισκε τον δρόμο της επιστροφής.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκε η αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ και τις αποφάσεις στα καθοριστικά λεπτά του αγώνα τελικά να δίνουν και την τελική ώθηση προς στην νίκη στην ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλες.

Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ο Τζέιλιν Σμιθ με 16 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Μάτισεκ και 11 ο Λο. Στην αντίπερα όχθη  22 πόντους σημείωσε ο Τζόουνς ενώ 16 είχε ο Λακόμπ με τον Νάιτ να προσθέτει άλλους 11. Το ρεκόρ της Βιλερμπάν πλέον στο 9-17 και αυτό της Άλμπα στο 9-16.