Ζάλγκιρις-Ρεάλ Μαδρίτης 68-47: Οι Μαδριλένοι δεν…ταξίδεψαν ποτέ στη Λιθουανία! (hls)

Η ουραγός της Euroleague με φοβερή ενέργεια και διάθεση ισοπέδωσε την ομάδα του Λάσο, η οποία σημείωσε την τρίτη χαμηλότερη επιθετική συγκομιδή της στην ευρωπαϊκή ιστορία της.

Oι Λιθουανοί, που είχαν κάνει την έκπληξη την προηγούμενη αγωνιστική επικρατώντας στο Πριγκιπάτο της Μονακό, μπήκαν με ενθουσιασμό στο παρκέ, παίζοντας καλή άμυνα, με υπομονή στην επίθεση, κατάφεραν να κρατήσουν τη Ρεάλ κάτω από τους 30 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και με αρκετούς παίκτες σε καλή βραδιά (Λεκάβιτσους, Λοβέρν, Κάβανο) πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 38-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμη χειρότερο για τους Ισπανούς (πέτυχαν μόλις 8 πόντους και συνολικά 18 στο δεύτερο ημίχρονο!) με τον Ουλάνοβας να οδηγεί επιθετικά την ομάδα στην σπουδαιότερη νίκη της μέχρι στιγμής άχρωμης σεζόν της.

Οι Λιθουανοί πήγαν στο 5-19 ενώ η Ρεάλ είναι στο 20-6.

Για τους νικητές ο Ουλάνοβας είχε 15 πόντους, Λεκάβιτσους, Νίμπο και Λοβέρν από 10. Για τους “μπλάνκος’ ο Ταβάρες έκανε double double με 12 πόντους/ 12 ριμπάουντ, ο Πουαριέ προσέθεσε άλλους 10 πόντους.