Άλμπα-Μακάμπι 91-86: Έβαλε τέλος στην “κατάρα”! (hls)

Για πρώτη φορά στη Euroleague η γερμανική ομάδα κατάφερε να νικήσει στην έδρα της τη Μακάμπι.

Η Μακάμπι πήγε στο Βερολίνο αναζητώντας αντίδραση μετά την κάκιστη βραδιά στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό, σε μια έδρα που δεν είχε ηττηθεί ποτέ στη Euroleague -μετρούσε 7 νίκες-, αλλά η Άλμπα είχε μεγαλύτερη ενέργεια και διάθεση στο παρκέ.

Με τρίποντο του Τίμαν έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 21-17, ενώ στο στη δεύτερη περίοδο η διαφορά διευρύνθηκε χάρη στον Κουμάτζι, με τον “γίγαντα” από το Τσαντ (2.23 μ.) να πετυχαίνει 8 σε λιγότερο από 5 λεπτά και να στέλνει την ομάδα του στα αποδυτήρια στο +10, 45-35.

Χάρη στην ευστοχία του Έρικσον οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας. Ο Γουίλμπεκιν και ο Ζίζιτς έφεραν την ομάδα του Σφαιρόπουλου σε απόσταση αναπνοής (78-76 τρία λεπτά για το τέλος) όμως οι Βερολινέζοι με τον Ζοσμάν να αποδεικνύεται κομβικός πέτυχαν τα μεγάλα σουτ και πήραν τη νίκη με 91-86.

Από τους νικητές, που έχουν ρεκόρ 4-8, ο Έρικσον είχε 19 πόντους, ο Κουμάτζι 12 και ο Λο 11. Για τους Ισραηλινούς ο Γουίλμπεκιν είχε 22 πόντους και 5 ασίστ,  ο Ζίζιτς 17, ο Γουίλιαμς 15, ο Νάναλι 10.

Δείτε εδώ τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα.