Ολυμπιακός-Μακάμπι 90-73: Την ισοπέδωσε κι έκανε το 7Χ7! (hls)

Ο Ολυμπιακός κράτησε απόρθητο μέχρι τώρα αυτή τη σεζόν το ΣΕΦ στην Ευρωλίγκα, φτάνοντας με θριαμβευτικό τρόπο στη νίκη σήμερα (19/11) κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Ασυναγώνιστος είναι μέχρι τώρα αυτή τη σεζόν στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ! Το έδειξε κι απόψε (19/11) κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 11η αγωνιστική της διοργάνωσης. Κυριολεκτικά την ισοπέδωσε, επικρατώντας με 90-73, με το τελικό σκορ να μην αντικατοπτρίζει την πραγματική διαφορά των δύο ομάδων στο συγκεκριμένο παιχνίδι! Έστω και με αυτό +17 προίκα για τη συνέχεια και εργαλείο για τυχόν ισοβαθμίες, οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν στο 7Χ7 εντός έδρας, εκεί που τρομοκρατούν όποιον βρούνε απέναντί τους!

Με τη νίκη αυτή, ο Ολυμπιακός έκανε το ρεκόρ του στη βαθμολογία 7-4, πιάνοντας την αντίπαλό του, που έχει ακριβώς την ίδια συγκομιδή μέχρι τώρα. Πλέον, πηγαίνει με την καλύτερη διάθεση την ερχόμενη Δευτέρα (22/11) στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για το ελληνικό πρωτάθλημα, αλλά και για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, μετά από μία εβδομάδα (26/11) εκτός έδρας κόντρα στην Αρμάνι.

Δείτε εδώ τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα

Θυμηθείτε εδώ το match center του αγώνα

Κα-τα-πλη-κτι-κό πρώτο δεκάλεπτο!

Τη νίκη του απέναντι στη Μακάμπι ο Ολυμπιακός την έκανε εύκολη από το πρώτο δεκάλεπτο. Ήταν ένα καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, το δεύτερο καλύτερο από άποψη επίδοσης σε όλη την Ευρωλίγκα μέχρι τώρα! Οι “ερυθρόλευκοι” το έκλεισαν προηγούμενοι με 27 πόντους διαφορά, με το σκορ στο 35-8! Ισοφάρισαν το ρεκόρ στη διοργάνωση, που είναι η διαφορά με 27 πόντους, αλλά με σκορ 39-12, της Κίντερ κόντρα στην Εστουντιάντες το Φεβρουάριο του 2001.

Πραγματικά, ήταν ένα εξωφρενικά καλό δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό. Έφτασε στο 7-0 μόλις στα 8:47” πριν το τέλος της περιόδου με τον Βεζένκοφ, στα 6:46” με τον Ντόρσεϊ ανέβηκε στο 14-6, στα 5:30” πήγε στο 21-6 με τον Παπανικολάου. Ο ίδιος στο 4:24” έκανε το 24-6, στα 2:32” ο Πρίντεζης το 31-8, στο 1′:55” ο Λαρεντζάκης με βολές το 35-8, που ήταν το σκορ που έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Ο Ολυμπιακός είχε δύο άστοχα δίποντα (8/10), τέσσερα άστοχα τρίποντα (5/9) και μία χαμένη βολή (4/5) σε όλο αυτό το διάστημα, φτάνοντας στο 53-0 στο σύστημα αξιολόγησης! Όποιος αγωνίστηκε, διότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας κόντρα στη συνήθη τακτική γι’ αυτόν πήγε σε γρήγορο ροτέισον, θέλοντας να κρατήσει ψηλά τα επίπεδα ενέργειας της ομάδας του, σκόραρε! Στην άμυνα, δε, οι Ισραηλινοί δεν έβρισκαν διάδρομο, έχαναν εύκολα μπάλες στην πίεση, ενώ το σοκ γι’ αυτούς ήταν τόσο μεγάλο, που ακόμη και τις λίγες ευκαιρίες που βρήκαν να έρθουν φάτσα με το καλάθι, δεν ήταν σε θέση να τις αξιοποιήσουν…

Συντήρηση και χαλάρωση

Στα άλλα δύο δεκάλεπτα που ακολούθησαν, ο Ολυμπιακός φρόντισε να μην επιτρέψει στη Μακάμπι να ροκανίσει τη διαφορά. Δεν φόρτσαρε να την αυξήσει, όμως, δεν άφησε και να πέσει κάτω από τους 25 πόντους σε καμία από την τρίτη και τέταρτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μακάμπι μπήκε με ένα γρήγορο 0-6 (μέχρι το 8:51” πριν το τέλος, 35-14) και έφτασε το σερί στο 1-10 στα 7:16” (36-18 με τον Ρέινολντς). Προς στιγμήν, φάνηκε ότι οι Ισραηλινοί βγάζουν αντίδραση, όμως, οι “ερυθρόλευκοι” στο δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου πάτησαν γκάζι: 45-21 με τον Σλούκα στα 3:41”, 47-22 με τον Μακ Κίσικ στα 2:44”, 49-22 με τον Βεζένκοφ στα 2:12” και τελικώς 51-26 στο φινάλε του δεκαλέπτου, +25 η διαφορά. Από τα 6:28” πριν το τέλος έως τα 2:12”, ο Ολυμπιακός έκανε το δικό του επιμέρους 10-1, πηγαίνοντας από το 39-21 στο 49-22.

Η ανάκαμψη του Ολυμπιακού οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην επιστροφή του Φαλ στο παιχνίδι, ο οποίος για λίγα λεπτά αποσύρθηκε από τον Μπαρτζώκα στον πάγκο να πάρει ανάσες. Η παρουσία του Γάλλου σέντερ στο παιχνίδι ήταν καταλυτική σε άμυνα κι επίθεση για την ομάδα του. Όταν έφυγε στο τελευταίο τετράλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου, η στατιστική έγραφε δίπλα στο όνομά του 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Αυτό που είδαν οι θεατές του αγώνα ακόμη, ήταν η καταπληκτική άμυνα που έπαιξε! Η καλή άμυνα, γενικώς, έδινε κι αυτοπεποίθηση σε όλους στην επίθεση, να σφυροκοπούν ακατάπαυστα!

Στο τρίτο δεκάλεπτo, η Μακάμπι μπήκε και πάλι καλά επιθετικά, με στόχο πάντα να ρίξει τη διαφορά, μήπως και είχε τύχη στη διεκδίκηση της νίκης. Στα 5:43” πριν το τέλος ήρθε πιο κοντά, 56-38 με το Νάναλι, από εκεί και μετά, όμως, άρχισε πάλι η ανηφόρα στην τιμή! Με βολή του Βεζένκοφ από τεχνική ποινή και τρίποντο του Ντόρσεϊ στη συνέχεια της ίδιας επίθεσης, το σκορ πήγε 60-38 (στα 4:56”), με βολές ο Σλούκας έκανε το 67-43 στα 2:48”, στο 1:17” ο Φαλ το 69-43 και στα 0:25” ο Σλούκας ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο ματς: 71-43, +28 για τον Ολυμπιακό! Το σκορ της περιόδου, όμως, έγινε τελικά 71-45.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, η ενέργεια των “ερυθρόλευκων” έπεσε, όπως ήταν λογικό, ενώ το μυαλό πήγε και στα επόμενα, με τον Παναθηναϊκό (κυρίως σε αυτό, που προηγείται χρονικά) και την Αρμάνι. Η Μακάμπι, μάλιστα, τις λύσεις τις βρήκε από παίκτες του πάγκου, όπως ο Μπαρτολομέο και ο Κοέν. Σταδιακά έριξε τη διαφορά, ειδικά στα τρία τελευταία λεπτά, και τελικώς έφυγε με ένα σαφώς πιο τιμητικό -17 από το ΣΕΦ, 90-73. Το επί μέρους 19-28 σε αυτή την περίοδο είναι ενδεικτικό της εικόνας του ματς στο συγκεκριμένο διάστημα. Δεν είναι υπερβολή, μάλιστα, να πει κανείς ότι οι Ισραηλινοί “χτύπησαν” ακριβώς όταν έφυγε οριστικά από το παιχνίδι ο Φαλ.

Πέρα από τον τελευταίο, στα κατορθώματα του οποίου αναφερθήκαμε ήδη, ο Ολυμπιακός είχε άλλου τέσσερις διψήφιους σκόρερς σε αυτόν τον αγώνα: Σλούκας 18π., Ντόρσεϊ 17π., Βεζένκοφ 15π. και ΜακΚίσικ 14 π.. Ο Σλούκας ειδικά είχε 2/2 2π., 2/6 3π. και 8/8 βολές, με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, σε μια μέρα που ο Ολυμπιακός είχε 22 ασίστ συνολικά. Από την πλευρά της Μακάμπι, οι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν δύο, οι Νάναλι (14π.) και Σόρκιν (10 π.), σε μια κακή μέρα γενικώς για την ομάδα του Τελ Αβίβ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-8, 51-26, 71-45, 90-73