Ζενίτ – Μπασκόνια 83-54: Νίκη χωρίς καμία ουσιαστικά αντίσταση (hls)

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο και ουσιαστικά εξασφάλισε τη νίκη με πρωταγωνιστή τον Τζόρνταν Λόιντ.

H Ζενίτ υποδέχτηκε την Μπασκόνια στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Euroleague με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με τελικό σκορ 83-54.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς κατάφερε να διατηρηθεί στο ματς για μόλις ένα δεκάλεπτο, δέχτηκε ένα σερί 24-0 στην δεύτερη περίοδο και ουσιαστικά δεν κατάφερε ποτέ να μπει ξανά στην αναμέτρηση.

οι γηπεδούχοι λειτούργησαν καλά, βρήκαν ρυθμό στο επιθετικό κομμάτι και πολυφωνία ενώ έλεγξαν και τα ριμπάουντ με αποτέλεσμα να απλοποιήσουν αρκετά το έργο τους και να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο να διεκδικήσει το οτιδήποτε.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λόιντ με 20 πόντους, ενώ ο Κουλάγιν πρόσθεσε άλλους 12. Στην άλλη πλευρά 13 πόντους είχε ο Γκρέιντζερ και από 12 σημείωσαν οι Μπόλντγουϊν και Φοντέκιο.

Το ρεκόρ της Ζενίτ πλέον στο 4-3 και αυτό της Μπασκόνια στο 3-4.