Αρμάνι Μιλάνο – Ερυθρός Αστέρας 79-62: Την… πλήρωσαν οι «ερυθρόλευκοι» (hls)

Στον Ερυθρό Αστέρα «ξέσπασε» η Αρμάνι Μιλάνο για την ήττα από τη Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στα νικηφόρα αποτελέσματα καθώς επικράτησε 79-62 των «ερυθρόλευκων» του Βελιγραδίου.

Οι Ιταλοί έβαλαν από πολύ νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, καθώς από την πρώτη κιόλας περίοδο αποσπάστηκαν με διψήφια διαφορά (24-6). Ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε σημάδια αντίδρασης στη συνέχεια, όμως στην πραγματικότητα δεν κατάφερε ποτέ να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα και να απειλήσει τους γηπεδούχους.

Η Αρμάνι ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό μέχρι τέλους, παρότι οι Σέρβοι μείωσαν τη διαφορά και κατάφερε να φτάσει στην έκτη φετινή νίκη στη Euroleague, αποτέλεσμα που την διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας, σε ισοβαθμία με τη Μπαρτσελόνα.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights του αγώνα

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σιλντς με 18 πόντους και ακολούθησαν ο Ντάνιελς με 12 και ο Ταρζούσκι με 10. Θετικός ο Μήτογλου με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε σχεδόν 17 λεπτά συμμετοχής. Από πλευράς Ερυθρού Αστέρα ξεχώρισε ο Μίτροβιτς με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 43-27, 62-50, 79-62.