Bιλερμπάν – Μακάμπι 85-93: Έσπασε το αήττητο των Γάλλων

Η Μακάμπι επικράτησε στην έδρα της Βιλερμπάν, πήρε τη δεύτερη νίκη της στην Euroleague και έσπασε το αήττητο των γηπεδούχων.

Η γρανιτένια μέχρι πρότινος άμυνα της Βιλερμπάν (μ.ο. 72 πόντους στις τρεις πρώτες αγωνιστικές) πήγε περίπατο, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχει 75% ποσοστό στο δίποντο, 10 τρίποντα και 17 ασίστ.

Η Βιλερμπάν επικράτησε στα ριμπάουντ αλλά υστέρησε στον τομέα της δημιουργίας και έκανε περισσότερα λάθη.

Κορυφαίος των νικητών ο Νάναλι με 25 πόντους και 100% στα σουτ δύο πόντων, ακολούθησαν Ρέινολντς (17) Ουίλμπεκιν και Έβανς (από 13).

Για τη Βιλερμπάν 23 πόντους πέτυχε ο Οκόμπο και 14 ο Τζόουνς, όμως κανείς άλλος δεν ήταν διψήφιος. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο περιορίστηκε στους 6 πόντους.

Δείτε τα στιγμιότυπα του Βιλερμπάν – Μακάμπι

Η Μακάμπι ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και προηγήθηκε με +6, όμως οι Γάλλοι επέστρεψαν και πήραν προβάδισμα με 13-12, 04:30 πριν το τέλος της περιόδου. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου επανήλθαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 25-21.

Οι Ισραηλινοί συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς στη δεύτερη περίοδο φτάνοντας στο +10 (23-33), πριν οι γηπεδούχοι με ένα 7-0 μειώσουν στο τρίποντο. Η Μακάμπι απάντησε με δικό της 8-0 για το +11 (30-41, 03:59 πριν το ημίχρονο). Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τη Βιλερμπάν να μειώνει αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει σε απόσταση βολής και την Μακάμπι να ξεφεύγει, μπαίνοντας μπροστά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 49-42.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ακόμα καλύτεροι επιθετικά στην τρίτη περίοδο με ρεσιτάλ Νάναλι, για να φτάσουν μέχρι και το +14 (50-64, 04:28 πριν τη λήξη του 10λέπτου) και να την κλείσουν τελικά στο 75-62.

Η Βιλερμπάν προσπάθησε για ένα τελευταίο ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο αλλά γρήγορα η Μακάμπι της έκοψε το βήμα κυριαρχώντας μέχρι το τέλος, έστω και αν οι γηπεδούχοι μείωσαν λίγο τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 42-49, 62-75, 85-93.