Ερυθρός Αστέρας – Ζάλγκιρις 73-61: Με όχημα την άμυνα (hls)

Το physical παιχνίδι των Σέρβων έκανε τη διαφορά στο Βελιγράδι, με την Ζάλγκιρις να μην βρίσκει λύσεις και να παραμένει δίχως νίκη.

Ήταν ένα παιχνίδι που είχε πάνω-κάτω την ίδια μορφή σε όλο το 40λεπτο. Η χωρίς ηθικό και Λοβέρν Ζάλγκιρις προσπάθησε, δεν άφησε τον Αστέρα να ανοιξει διαφορές και συχνά-πυκνά στο πρώτο μέρος είχε και το προβάδισμα, όμως όχι με μεγαλύτερες των 2 πόντων διαφορές.

Τη διαφορά στο δεύτερο μέρος έκανε η κατακόρυφη άνοδος της απόδοσης του Νίκολα Κάλινιτς. Ο Σέρβος φόργουορντ ήταν παντούσε άμυνα και επίθεση με 13 πόντους στην επανάληψη και μαζί με τον μαχητικό Μίτροβιτς και τον αλάνθαστο οργανωτή Γουόλτερς μετέτρεψαν το 60-58 σε 68-58 και τελείωσαν το ματς.

Δείτε τα highlights του αγώνα ΕΔΩ

Για τους γηπεδούχους ο Κάλινιτς είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γουόλτερς 11 πόντους, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ, ο Ντόμπριτς 13 και ο Μίτροβιτς 12.

Για την Ζάλγκιρις προσπάθησαν ο Νίμπο με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Λεκάβιτσους με 11 και ο Γκιφάι με άλλους 11.

Η Ζάλγκιρις έπεσε στο 0/3 και πλέον ετοιμάζεται να κατηφορίσει στον Πειραιά για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό την Παρασκευή, ενώ ο Αστέρας θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να συναντήσει την ΤΣΣΚΑ.