Εφές – Ρεάλ 90-63: Ισοπέδωση! (hls)

Η Ρεάλ άντεξε για ένα ημίχρονο στην Πόλη (44-40) και στη συνέχεια έγινε παιχνιδάκι στις ορέξεις της Εφές. Μαγική τριάδα οι Σανλί, Μπομπουά, Σίμον στο 1-0 των Τούρκων στη σειρά.

Το ματς
Ο Πάμπλο Λάσο έριξε στα βαθιά από το ξεκίνημα τον 18χρονο Τρίσταν Βούκτσεβιτς, ο οποίος έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της Ευρωλίγκας που ντεμπουτάρει στην διοργάνωση σε αγώνα πλέι-οφ μετά τον Νίκο Ζήση. Το πείραμα απέτυχε καθώς ο μικρός δεν τα κατάφερε, όμως η Ρεάλ αιφνιδίασε και προηγήθηκε 8-0.

Η Εφές σταδιακά ισορρόπησε παρά το κακό ξεκίνημα του Μίτσιτς και με τους Σίμον, Μπομπουά και Σανλί πήρε προβάδισμα με 20-18 στο 10΄.

Ο Γάλλος σούτινγκ γκαρντ σκόραρε κατά ριπάς στην δεύτερη περίοδο φτάνοντας τους 14 πόντους στο ημίχρονο, όμως οι Λαπροβίτολα και Τόμπκινς κράτησαν όρθια τη Ρεάλ, η οποία σούταρε 7/16 τρίποντα στο ημίχρονο και με αυτά έμεινε κοντά (44-40).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τελειώς διαφορετική ιστορία. Ο Σανλί κυριάρχησε απέναντι στον Ταβάρες αφού οι γκαρντ του πάσαραν εξαιρετικά και η διαφορά ξεκίνησε να σκαρφαλώνει, αφού η Ρεάλ έχασε 10 σερί τρίποντα και σκόραρε με το ζόρι 10 πόντους. Η Εφές βρήκε αυτοπεποίθηση και φυσιολογικά ανέβασε τη διαφορά στους 14, 64-50.

Με τους Γιουλ, Αμπάλδε, Κοζέρ σε κακό βράδυ και τον Ντεκ φευγάτο, η Ρεάλ δεν είχε δημιουργία και μοιραία η πλάστιγγα έγειρε οριστικά. Η Εφές έτρεξε επιμέρους 13-3, έστειλε το ματς στους 24 πόντους και έκανε διαχείριση ως το φινάλε, φτάνοντας στο θριαμβευτικό 90-63. Μάλιστα η ομάδα του Αταμάν πέτυχε νταμπλ σκορ απέναντι στη Ρεάλ στο δεύτερο μέρος (46-23).

Για τη Ρεάλ η ήττα θύμισε το 95-67 από τον Παναθηναϊκό πριν τρία χρόνια, όμως η βασίλισσα δεν δείχνει ότι μπορεί να επαναλάβει εκείνη την ανατροπή.

Για τους νικητές ο Σανλί είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, ο Μπομπουά 19 πόντους, ο Σίμον 10 πόντους και 6 ασίστ. Ο Λάρκιν χρειάστηκε 14 σουτ για να βάλει 14 πόντους αλλά μοίρασε και 5 ασίστ και ο Μίτσιτς είχε 7 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Για τη Ρεάλ διασώθηκαν οι Τόμπκινς (13π), Ταβάρες (10π, 9ρ), Λαπροβίτολα (9π, 4ας). Είναι χαρακτηριστικό ότι Κοζέρ, Γιουλ και Αμπάλδε είχαν μαζί 14 πόντους με 3/20 σουτ!