Βαλένθια – Ολυμπιακός 65-55: Λύγισε στο τέλος και αποχαιρέτησε με ήττα τη σεζόν

Την ήττα από την Βαλένθια γνώρισε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, στην τελευταία της εμφάνιση στη φετινή Euroleague.

Με μια καλή εμφάνιση έκλεισε τη χρονιά στην Euroleague, η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικές στο πρώτο δεκάλεπτο που τελείωσε με (18-13) υπέρ της Βαλένθια. Οι Ισπανίδες «πάτησαν γκάζι» στη δεύτερη περίοδο και πήγαν το παιχνίδι στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων υπέρ τους (39-28).

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο μέρος και μείωσαν σταδιακά τη διαφορά, η οποία ήταν μόλις στους πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-42). Στην τέταρτη περίοδο, όμως μίλησε το κίνητρο με τις παίκτριες της Βαλένθια να είναι αποφασισμένες ότι θα πάρουν τη νίκη. Το τελικό σκορ ήταν (65-55), με τον Ολυμπιακό να πέφτει με μια καλή εμφάνιση. Ο Ολυμπιακός τελείωσε στην τις υποχρεώσεις του στην τελευταία θέση με ρεκόρ (1-13), ενώ οι Ισπανές έφτασαν στο (9-5) και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση, τερματίζοντας στην τέταρτη θέση του ομίλου.

Κορυφαία των ερυθρολεύκων ήταν και πάλι η Μέγκαν Γκούσταφσον με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τη Βαλένθια, 15 πόντους είχε η Άνχελα Σαλβαδόρες.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 39-28, 47-42, 65-55