Μάλαγα – Μπρέσια 86-69: Ματς με δύο πρόσωπα στην Ανδαλουσία (vid)

Η Ουνικάχα Μάλαγα προηγήθηκε με +18, η Μπρέσια αντεπιτέθηκε και κάλυψε τη διαφορά, όμως δεν άντεξε ως το φινάλε, με τους Ισπανούς να κυριαρχούν (29-15) στην τελευταία περίοδο.

Ένα περίεργο ματς, γεμάτο με σερί έγινε στο Χοσέ Μαρτίν Καρπένα της Μάλαγα. Η τοπική ομάδα μπήκε στο ματς με κολλημένο το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε 16-2 (!) απέναντι σε μια Μπρέσια που στην πρώτη περίοδο (24-12) έκανε πολλά λάθη (8).

Η διαφορά στην δεύτερη περίοδο έφτασε ως τους 18 πόντους, όμως κάπου εκεί η Μάλαγα το παράκανε με τα τρίποντα και η έμπειρη Μπρέσια έτρεξε επιμέρους 15-3 και πήγε στα αποδυτήρια μόλις 6 πόντους πίσω.

Οι Ιταλοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στην τρίτη περίοδο, ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο με 9-0 σερί και αποκτώντας προβάδισμα με 41-44. Ο Ντίαθ έδωσε κάποιες λύσεις και η Μάλαγα περιόρισε τη ζημιά, με το ματς να είναι ντέρμπι στο 30΄ (57-53).

Η τέταρτη περίοδος ήταν τελείως διαφορετική υπόθεση. Η κουρασμένη Μπρέσια των 10 παικτών δεν είχε άλλη βενζίνη στο ντεπόζιτο και η Μάλαγα, ισορροπώντας πια ανάμεσα σε τρίποντο και δίποντο, μετέτρεψε το εύθραυστο 69-63 σε 80-64 με επιμέρους σκορ 11-1 και τελείωσε το ματς ως το τελικό 86-69.

Καλύτεροι για τους γηπεδούχους που έφτασαν στο 3-1  ήταν οι Μπριθουέλα (21π, 3ς) και Ντίαθ (9π, 8ας), ενώ θετικοί ήταν και οι Αλόνσο (15π) και Βατσίνσκι (11π).

Για τους φιλοξενούμενους που υποχώρησαν στο 1-3  ο Κρόφορντ είχε 14π, 8ρ, ο Τσέρι 18π με 4/8 τρίποντα αλλά και 4 λάθη χωρίς ασίστ και ο Ρίστιτς 12.