Τέλος η Ευρώπη για τον Ολυμπιακό

Οι "ερυθρόλευκες" αποκλείστηκαν στους "16" από την Όραν Γκέντσλικ καθώς γνώρισαν την ήττα με 83-59 στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα.

Οι “ερυθρόλευκες” αποκλείστηκαν στους “16” από την Όραν Γκέντσλικ καθώς γνώρισαν την ήττα με 83-59 στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα.

Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Ολυμπιακού ολοκληρώθηκε στην Άγκυρα. Η ομάδα του Πειραιά ηττήθηκε με διαφορά 24 πόντων, ενώ είχε επικρατήσει με 8 (72-64) στο ΣΕΦ, στο πρώτο παιχνίδι.

Η 4η περίοδος αποδείχτηκε καταστροφική για τον Ολυμπιακό. Αν και έμενε εντός στόχου μέχρι το 30ο λεπτό (59-53), με επιμέρους σκορ 24-6, η τουρκική ομάδα «σφράγισε» την πρόκριση στα προημιτελικά του Eurocup.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού αναδείχτηκε η Τζάκι Γέμελος με 15 πόντους, ενώ double-double σημείωσε η Γκρέιβς με 10 πόντους και 16 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 41-34, 59-53, 83-59

ΓΚΕΝΤΣΛΙΚ (Ντουρούρ): Μπιλτζίκ 5, Καρτάλτεπε 11 (2), Λίνταμ 7 (2), Ογκουνμποβάλε 31 (3), Ρόμπινσον 14, Γκεζγκίν 3, Πάρις 12, Τασκίν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Γέμελος 15 (2), Γκρέιβς 10, Σπυριδοπούλου 10 (3), Σταμολάμπρου 2, Τόμας 6 (1), Γιουντσέρκοβα 2, Λούκα, Νικολοπούλου 11 (1), Παυλοπούλου, Σταμάτη 3 (1), Κοσμά