Λόντον Λάιονς-Παρί 85-93: Πήγε τελικό και περιμένει αντίπαλο… (highlights)

Η Παρί νίκησε με 93-85 τους Λόντον Λάιονς στην «Κόπερ Μποξ Αρίνα» και με 2-0 νίκες πέρασε στον τελικό του Eurocup.

Εκεί η γαλλική ομάδα περιμένει αντίπαλο από το νικητή της σειράς Μπουργκ-Μπεσίκτας η οποία βρίσκεται στο 1-1, μιας και η τουρκική ομάδα ισοφάρισε την σειρά νικώντας με 82-71 στην Πόλη.

Η Παρί είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-21, αλλά στο δεύτερο οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ στην άμυνα, περιόρισαν τα λάθη τους και έκλεισαν μπροστά με 45-39.

Η Παρί με Σορτς στην επίθεση και τον Γουόρντ να παίζει πολύ καλή άμυνα στον Μάθιου Μόργκαν πέρασε μπροστά στο 3ο δεκάλεπτο με 64-66.

Στο 4ο με Χιφί να δίνει λύσεις στην επίθεση ξέφυγε ακόμη περισσότερο, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 10 πόντους, 7383 στο 37’.

Παρά τις προσπάθειες των Μάθιου Μόργκαν και Τέιλορ έξω από την γραμμή του τρίποντου, οι Λάιονς δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν.