Μπουντούτσνοστ-Άρης 63-65: Επέστρεψε από το -16 και νίκησε με άμυνα για σεμινάριο (highlights)

Ο Άρης βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους διαφορά στα μισά της δεύτερης περιόδου, αλλά με καταπληκτική άμυνα στο 4ο 10λεπτο, όταν δέχθηκε μόλις 7 πόντους, έφυγε νικητής από την Ποντγκόριτσα με 65-63.

Ο Άρης μπήκε νωθρά στο ματς, έκανε αρκετά λάθη και δεν είχε απάντηση στους ψηλούς της Μπουντούτσνοστ, με τους Μακουντού και Γουίλιαμς να κάνουν ό,τι θέλουν στις 2 ρακέτες. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 20-11 με τους Μαυροβούνιους να αυξάνουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, στους 16 πόντους, 35-19, στα μισά του 10λέπτου.

Η είσοδος του Φίλιου, η άμυνα ζώνης του Καστρίτη και οι λύσεις που έδιναν Γκάλινατ, Μπάνκστον και Μποχωρίδης στην επίθεση επέτρεψαν στον Άερη να μειώσει στους 5 στο ημίχρονο 39-34.

Στο ξεκίνημα του τρίτου 10λέπτου ο Άρης μείωσε στον πόντο, 42-41, αλλά το 9-0 των γηπεδούχων έφερε τη διαφορά στο +10, 51-41. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 56-51 και ένα γρήγορο 4-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας έφερε τη διαφορά στους 7, 60-53. Τότε ο Άρης κλέιδωσε τη στεφάνη του, καθώς αυτοί ήταν οι τελευταίοι πόντοι που δέχθηκε εντός παιδιάς. Έτρεξε καταπληκτικό σερί 10-0 για να περάσει για πρώτη φορά μπροστά 60-63.

Η μπάλα βάρυνε, ο άχαστος Ράιτ έκανε λάθη από τη γραμμή και όσο κι αν ο ίδιος ο Άρης φλέρταρε με την ήττα κάνοντας κι εκείνος λαθη, ο Μποχωρίδης έπαιξε την άμυνα του αγώνα πάνω στον Ράιτ και ο Άρης πέτυχε την τρίτη του νίκη στη διοργάνωση.

Ο Γκάλινατ είχε 15 πόντους, ο άχαστος Μπάνκστον 14, διψήφιος ήταν και ο Σανόγκο με τον Σόουζα, αλλά ξεχωριστή μνεία πρέπει να γίνει για τον Κατσίβελη που είχε 7 πόντους, όλους στο τελευταίο 10λεπτο.

Από την άλλη πλευρά 20 είχε ο Μακουντού και 10 ο Γουίλιαμς χωρίς να καταφέρουν να αποτρέψουν την πρώτη εντός έδρας ήττα της ομάδας τους.