Κλουζ-Ουλμ 86-75: Πέμπτη νίκη για τους τρομερούς Ρουμάνους με εκκωφαντικό πρώτο ημίχρονο (highlights)

Η Κλουζ (5-1) είναι πλέον μόνη δεύτερη στον δεύτερο όμιλο του Eurocup, καθώς υπέταξε με 86-75 την Ουλμ (4-2). Έκαναν τα εύκολα δύσκολα στο δεύτερο ημίχρονο οι Ρουμάνοι αλλά τελικά στο τέλος αναχαίτισαν την αντεπίθεση της γερμανικής ομάδας και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Κλουζ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενη με 27 πόντους διαφορά (51-24), έπειτα από ένα εφιαλτικό για την Ουλμ πρώτο ημίχρονο σε επίθεση και άμυνα (1/14 τρίποντα, 5/18 δίποντα, 8 λάθη), όμως το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια διαφορετική ιστορία.

Στο φετινό Eurocup κανέναν παιχνίδι δεν τελειώνει πριν από τη λήξη του 40λέπτου και αυτό το έχουμε κατανοήσει πλήρως. Η Ουλμ με επιμέρους σκορ 35-51 στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε κοντά (μείωσε μέχρι τους 7 με 4 λεπτά για το τέλος) σε μία απίστευτη ανατροπή, αλλά στο τέλος την συγκέντρωση και το καθαρό μυαλό το είχαν οι Ρουμάνοι που αναχαίτισαν την μνημειώδη ανατροπή.

Αυτή ήταν η 5η νίκη σε 6 ματς για την Κλουζ, που είναι 2η στον 2ο όμιλο του Eurocup (πίσω από την Γκραν Κανάρια). Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντι Τζέι Σίλι με 21 πόντους (2/4 τρίποντα, 3/7 δίποντα), ακολούθησε με 16 πόντους ο Κάρελ Γκούζμαν.

Για την Ουλμ ο Τρέβιον Γουίλιαμς με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ «διασώθηκε» αλλά τα υπόλοιπα βαριά χαρτιά των Γερμανών έμειναν χαμηλά.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 51-24, 64-48, 86-75