Tρέντο-Τουρκ Τέλεκομ 101-96: O Καμάρ Μπόλντουιν είχε την…χάρη του Ουέιντ, εκτός της συνωνυμίας (highlights)

Κορυφαίοι σκόρερ οι Μπόλντουιν, Γκραζούλις και έλις από την Τρέντο που νίκησε για πρώτη φορά στην έδρα της.

Η Τρέντο πέτυχε στην παράραση (101-96, κανονική διάρκεια 86-86) την πρώτη εντός έδρας νίκη της και δεύτερη συνολικά στην 5η αγωνιστική του Εurocup, κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ, η οποία γνώρισε ττην τέταρτη ήττα της στην διοργάνωση, καθώς ο Στήβεν Ινοχ αστόχησε στα 6 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη.

Ο Καμάρ Μπόντουιν δεν είναι απλά συνονόματος του Ουέιντ Μπόλντουιν, αλλά ήταν ο πρωταγωνιστής στην νίκη της ιταλικής ομάδας με τους 28 πόντους που σημείωσε (6/13δ, 5/10τρ) και έχοντας συμπαραγωγούς στο σκορ, τον Βρετανό Έλις και τον Λετονό Γκραζούλις, απέδειξε ότι η ιταλική ομάδα ήταν “αλύγιστη”, ακόμα και όταν προηγήθηκε με 77-70 στο 6′ 45” πριν από την λήξη, αλλά έχασε το προβάδισμα.

Μπόλντουιν, ‘Έλις και Γκραζούλις ήταν οι παίκτες που παρήγαγαν σκορ για την Τρέντο στο πρώτο ημίχρονο και ενώ οι γηπεδιύχοι είχαν 4/17 τρίποντα, έναντι των 5/10 της Τουρκ, της οποίας οι παίκτες, όμως, είχαν και 7 λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας. Η Τρέντο είχε επιμέρους σκορ 24-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν έχασε σε κανέα χρονικό σημείο, το εύθραστο προβάδισμα που έφτασε δυο φορές μέχρι τους 5 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-19, 40-38, 64-64, 86-86, 101-96